Dünya Haberleri

DÜNYA

  Simpson suçlu

  Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON
  05 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 05 Ekim 2008 - 02:12

  Amerikalı O. J. Simpson, karısı ve sevgilisini öldürmekten aklanmasının üzerinden tam 13 yıl geçtikten sonra, bu kez adam kaçırma ve soygun ithamlarından suçlu bulundu. Eski futbol ve film yıldızı, ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilir.

  YILLAR önce görülen "Asrın Davası"nda, ABD’nin "en iyi" ceza avukatları tarafından savunularak karısı Nicole ve sevgilisini öldürmek suçlarından beraat eden O. J. Simpson, şüpheli biçimde aklanmasının 13. yıldönümünde, bir başka olay nedeniyle hüküm giydi. Jüri, geçen yıl Las Vegas’ta bir grup arkadaşıyla birlikte bir otel odasına girerek kendisine ait olduğunu iddia ettiği bazı spor malzemelerini zorla alan Simpson’ı suçlu buldu. Adam kaçırma ve soygun dahil 12 suçtan hüküm giyen Simpson ile birlikte arkadaşı Clarence Stewart da suçlu bulundu.

  İfade vermedi

  Dokuz erkek ve üç kadından oluşan jüri, 12 gün boyunca 22 ayrı tanığı dinledi. Simpson ve Stewart, mahkemede ifade vermedi. Jüri, olay esnasında gizlice kaydedilen bazı bantları dikkate aldı. Bant kayıtlarındaki konuşmaların jüri üzerinde etkili olduğu ifade edildi. Simpson’ın ne kadar ceza alacağı, 9 Aralık’ta açıklanacak. 1995’teki cinayet davasının ardından ABD kamuoyunun "en nefret ettiği adam" haline gelen 61 yaşındaki Simpson, ömür boyu hapse mahkûm edilebilir.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı