Simitçileri, tatlıcıları sevindiren karar

Can MUMAY
03.01.2015 - 01:19 | Son Güncelleme:

Ekonomi Bakanlığı susamın gümrük vergisini yüzde 56 düşürdü. İstanbul'da geçen yıl karaborsadan dolayı 1 lira 40 kuruşa kadar çıkan simidin fiyatına İstanbul'da ise bu yıl zam yapılmayacak. İstanbul Simitçiler Odası Başkanı Ali Yücel bu yıl için yeni fiyat tarifesi açıklamayacaklarını söyledi.

Simitçileri, tatlıcıları sevindiren kararSusam fiyatlarının pahalanmasının ardından geçen yıl İstanbul’da bir simitin fiyatı 1 lira 40 kuruşa kadar çıkmıştı. Simitçiler yerli susamın ihtiyaca yetmediğini bu yüzden ithal alıma yöneldiklerini söylerken Ekonomi Bakanlığı'ndan bu yıl önemli bir hamle geldi. Ekonomi Bakanlığı bu yıl için geçerli olacak gümrük vergilerini yeniden düzenledi. Susamın gümrük vergisi ise yüzde 56 oranında indirildi. Susamda vergi oranı yüzde 23.4’ten yüzde 10’a indi.

Simitçileri, tatlıcıları sevindiren karar SiMİT SADECE İSTANBUL’DA 1 LİRA 40 KURUŞ!


BU YIL ZAM YOK

İstanbul Simitçiler Odası Başkanı Ali Yücel ise dolarda son 1 yıldaki yükselişe dikkat çekerek simit fiyatlarının susam ithalatına bağlı olarak düşmeyeceğini söylüyor. Fakat simide bu yıl zam gelmeyeceğini de ifade eden Yücel, “Ben oda başkanı olarak bu yıl yeni bir fiyat tarifesi açıklamayacağım. Simidin İstanbul’daki tavsiye fiyatı 1 lira 40 kuruş. Fakat rekabet yüzünden 1 liraya da simit satan da var” diye konuştu. Yücel ayrıca simit üreticisi için de yükselen kurun risk teşkil ettiğini belirterek kendilerinin susamı yeni düzenlemeden sonra biraz daha ucuza alabileceklerini söyledi.

Simitçileri, tatlıcıları sevindiren karar

Simitçileri, tatlıcıları sevindiren karar ÇIPLAK SİMİT EYLEMİ


SİMİTÇİLER İÇİN ZOR BİR YILDI

Öte yandan İstanbul’da eylül ayında Mecidiyeköy, Zincirlikuyu, Karaköy ve Kabataş gibi ana arterlerdeki bütün simitçiler kaldırılmıştı. Belediye kaynakları 'rantı ortadan kaldırmak için' böyle bir uygulamaya gittiklerini söylemişlerdi. Simitçiler ana arterlerde 3 hafta hizmet vermemiş daha sonra yerlerine geri gelmişlerdi.

SİMİT FİYATLARI (ort.)

İstanbul: 1.40 lira (tavsiye fiyatı)
Ankara: 1 lira
İzmir: 90 kuruş
Iğdır: 50 kuruş
Edirne: 75 kuruş

cmumay@hurriyet.com.tr

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı