HATAY HABERLERİ İSKENDERUN HABERLERİ

Simge tesis resmen faaliyette

DHA
13.04.2018 - 16:21Son Güncelleme :
DHA

Ufuk AKTUĞ/İSKENDERUN(Hatay),(DHA)- TÜRK – Alman ortaklığıyla 2016 yılında kurulan İsdemir Linde Gaz Ortaklığı resmen faaliyete geçti. 

OYAK Maden Metalürji Grubu şirketlerinden İsdemir ile Alman Linde Grubu’nun ortaklığında 12 ay önce temeli atılarak kısa bir sürede tamamlanan tesis, bugün törenle devreye girdi. 250 milyon liralık yatırımla kurulan tesisin, Türkiye'nin en verimli endüstriyel gaz üretim tesisi olduğu ve enerji verimliliğinde dünyanın en iyileri arasında yer aldığı belirtildi. Türkiye'nin en verimli endüstriyel gaz üretimini yapacağı açıklanan tesisin, günlük 1700 ton oksijen ve azot tedarik edeceği, İsdemir’in oksijen üretim kapasitesini yüzde 60, azot üretim kapasitesini ise yüzde 70 oranında artıracağı kaydedildi. Tesisin sağlayacağı oksijen kapasitesi sayesinde İsdemir’de yıllık 300 bin ton ilave çelik üretimi gerçekleşeceği ve bunun ciroya etkisinin de yaklaşık 750 milyon lira seviyesinde olacağı bildirildi. 

OYAK Grubu Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, “OYAK Maden Metalürji Grubu olarak öncelikli hedeflerimizden biri olan verimlilik artışı konusundaki çalışmalarımızı planlı bir şekilde hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda Linde Grubu ile ortaklaşa kurduğumuz endüstriyel gaz üretim tesisi, kurumumuzun sürdürülebilir üretkenliğini daha ileri seviyeye taşıyacak ve grubumuza finansal olarak da önemli bir katkı yapacak. Teknolojik dönüşümle maksimum verim vizyonumuzun değerli bir sembolü olarak gördüğüm bu yatırımın, hem OYAK’a hem de ülkemiz ekonomisine önemli bir katma değer sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Linde AG Yönetim Kurulu Üyesi Bernd Eulitz ise şunları kaydetti:

"Linde Grubu olarak 140 yıldır teknoloji, inovasyon ve çözüm odaklı bir vizyonla çalışıyoruz. Ortağımız olan OYAK Maden Metalürji Grubu'nun üretim süreçlerini desteklemek için küresel uzmanlığımızı ve tecrübemizi sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Bugün faaliyete geçirdiğimiz yeni tesis, birinci sınıf teknolojik özelliklere sahip olup çevre dostu oluşuyla öne çıkıyor. Bu yatırım, gelecekte birlikte daha fazla büyüme ve karşılıklı ortak fayda sunmasının yanı sıra Türkiye'de büyüyen işlerimizin başarısını yansıtıyor ve bölgede daha fazla yatırım yapma isteğimizi vurguluyor." 

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İskenderun haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İskenderun haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Simge tesis resmen faaliyette haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı