Simge mekan içki yasağına dayanamadı

23 Ocak 2014 - 12:43Son Güncelleme : 23 Ocak 2014 - 10:31

Aydın’ın Kuşadası İlçesi’ne her yıl gelen on binlerce yerli ve yabancı tatilcinin, devlet büyüklerinin gezdiği, konakladığı tarihi Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı Oteli içki yasağı yüzünden kapılarını kapattı.

Kuşadası’nda 1618 yılında Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılan ve 48 yıl önce restore edilen, mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı Oteli, 35 yıl turizme hizmet verdi. İçinde 26 oda ve bir halıcı dükkanı bulununan Kuşadası’nın simgesi, tarihi kervansaray, turizme hizmetinin yanı sıra yerli ve yabancı turistler için düzenlenen çeşitli etkinliklere sahne oldu. ABD eski başkanlarından Jimmy Carter başta olmak üzere Türkiye’yi 35 yılda ziyaret edip, Efes Antik Kenti’ni gezmeye gelen sayısız devlet büyüğünü ağırladı. Türk-Yunan yakınlaşmasının tarihi adımı olan, dönemin Yunanistan Dışışleri Bakanı Yorgo Papandreu ile Türk Dışişleri Bakanı İsmail Cem’in barış güvercinleri uçurarak iki ülkenin dostluk temellerini pekiştirdiği kervansarayda Türk, ABD, İngiliz, Japon onlarca film yıldızı değişik yıllarda konakladı.

AYLIK KİRAYI ÖDEYEMEYİZ

Gündüz dev kruvaziyer gemileriyle gelen turistlere öğlen yemeği, akşam da Kuşadası’na tatile gelenlere Türk geceleri düzenlenen, Altın Güvercin Festivali’nin kokteyllerine, turizm sezonunun açılış törenenlerine ve sanatsal sergilere evsahipliği yapan kervansaray, işletmecileri verdikleri hizmet ve tarihi korumadaki hassaslıkları ile onlarca ulusal ve uluslararası ödülünde sahibi oldu. Avlusunda günümüze kadar pek çok, resmi etkinliğin de yapıldığı tarihi kervansaray, 35 yıl turizme hizmet verdikten sonra içki yasağına yenildi.
Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı Oteli’nin işletmecisi Ali Acuntaş, 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren, vakıflara ait binalarda içki bulundurulmasının yasaklanmasının kendilerini olumsuz etkilediğini belirtti. İçki yasağının getirilmesiyle otelin aylık 35 bin 800 liralık kirasını ödemelerinin mümkün olamayacağını anlatan Ali Acuntaş şunları söyledi:

"Devretmeye çalıştık. Ancak içki yasağını öğrenenler devralmaktan vazgeçti. 26 odalı oteli işlettiğimiz 35 yıl içinde turistlerin yanı sıra sayısız devlet büyüğünü ağırladık. Festivallere, çeşitli sanat etkinliklerine evsahipliği yaptık. Ancak konulan içki yasağı belimizi büktü. Kapılarımızı kapatmak zorunda kaldık."

NE DEDİLER?

Bülent İlbahar (Kuşadası Turizm Tanıtma Derneği Başkanı): Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı Oteli’nin kapanması Kuşadası ve turizm için büyük bir kayıp. Bu tür kararlar alınırken turizm bölgelerindeki hassasiyetler gözönünde bulundurulmalı. Otele gelen turistlere içki yasağını nasıl anlatacaksınız? Turizm merkezi için özel maddeler olmalı" Tacettin Özden, (Kuşadası Otelciler Birliği Başkanı): Kuşadası’nın tarihi ve kültürel dokusu açısından, geçmişi günümüze taşıyan otelin kapanmasına üzüldüm. İşletmenin tekrar açılması, turizme kazandırılması gerekir. "Serdar Akdoğan (Kuşadası Ticaret Odası Başkanı): Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı Kuşadası’nın en önemli değeri. Yeniden ihaleye çıktığında tarih bilinci olan, Kervansaray’ı turizme kazandıracak, halka açık tutacak bir işletmecinin almasını istiyoruz. "

Okuyucu Yorumları { Toplam 29 Yorum }
 • bülent b 23.1.2014 10:18:12
  İçki yasağı uygulamasını valiliklere bırakmalı hükümet.
 • aron baruh 23.1.2014 06:28:10
  biz ınsanların hayatlarına mudahale etmıyoruz ama zorlastırmak ıcın elımızden geleni yapıyoruz
 • avi cohen 22.1.2014 19:48:10
  Icki yasagi kalkmali ve yakinda kalkacakdir günler sayili
 • kemal kamil 22.1.2014 19:39:06
  Okuz Mehemet pasalar olmez.Ayran rakinin yerini tutarmi?Ayran icip sanat yapan duydunuzmu?Dunyanin bize uydugu caglar cok gerilerde kaldi.
 • Ahmet Gümüş 22.1.2014 19:34:00
  Bazıları için geç kalınmış olsa bile, gelecek nesilleri;sigara,alkol ve uyuşturucu illetinden korumak sadece devletin değil; aklı başında olan herkesin görevi olmalıdır!
 • gokhan meric 22.1.2014 19:32:36
  Bu zihniyetle bu memleket bakalım daha ne kadar yönetilecek. Tarihi mekan ile içkinin ne alakası var? Bu mekan şu anda turistik olarak kullanılıyorsa içki de içilmeli. Aynı şey kullanımı turistik amaçlı olan ibadethaneler için de geçerli... Turizmde içki şarttır.
 
HaberlerAarhusBilet fiyatlarıAntrenmanFabricioFikret OrmanSakatlıkAyhan Akman