Ege Haberleri

EGE

  Şimdi yüzü gülüyor

  Yüksel BALCI / ÖDEMİŞ, (DHA)
  30 Ocak 2015 - 01:27Son Güncelleme : 29 Ocak 2015 - 15:48

  ÖDEMİŞ Anadolu Lisesi 9’uncu sınıf öğrencisi Ömür Aldemir (15), daha önce yaşadıkları Kırıkkale’de çift omurilikli olarak dünyaya geldi.

  Ancak ailesi bu durumun farkına 2 yaşına geldiğinde vardı. Kırıkkale Tıp Fakültesi’nde yapılan ameliyatla Ömür’ün iki omuriliği arasındaki kemik alınarak birleştirildi. Hemen ardından bir operasyon daha yapıldı. Ailesi kızlarının durumunun düzeldiğini düşünürken, 4 yaşına geldiğinde yeniden hastaneye çağırıldı. 19 gün boyunca ilaç tedavisi uygulanan Ömür, “Yaşının büyümesini bekleyelim” diyerek taburcu edildi. Ömür 13 yaşına geldiğinde, aynı hastanede omuriliğindeki yanlara doğru aşırı eğrilik (skolyoz) nedeniyle bir ameliyat daha geçirdi.


  35 bin lira toplandı
  Kırıkkale’den Ödemiş’e taşınmalarının ardından anne Nagehan Bilgin, Ödemiş Zihinsel Engelsiz Yarınlar Derneği Başkanı Serpil Aksoy Baştürk’le görüşüp ilk eşinden olan kızı için destek istedi. Ömür, Ödemiş Devlet Hastanesi Beyin Cerrahı Opr. Dr. Tarkan Kızartıcı’ya gösterildi. Kızartıcı’nın aileyi yönlendirdiği İzmir’deki nöroloji uzmanı, yüzde 80 başarı garantisi verdiği ameliyatı özel bir hastanede 40-60 bin lira arasında maliyetle yapabileceğini söyledi. Eşi seyyar fotoğrafçılık yapan ve kızları için aldıkları 737 liralık engelli maaşıyla geçinmeye çalıştıklarını belirten Bilgin, başka hastanelere de başvurdu, ancak olumlu yanıt alamadı. Bunun üzerine Ömür için yardım kampanyası düzenlendi. Yaklaşık 3 ayda 35 bin lira toplandı. Eksik kalan kısmı da Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı üstlendi.


  Şimdi evinde dinleniyor
  Ömür, geçen 15 Ocak’ta İzmir’deki Özel Gazi Hastanesi’nde ameliyata alındı. Şişlik olan omuriliğinin üzerindeki kemik alınarak sinirlerin gevşetilmesi sağlandı. 5 gün sonra Ömür, ikinci kez ameliyat masasına yattı. Bu defa omurgasına platin takıldı. Doktorlar, şu an evinde dinlenen Ömür’ün koltuk değnekleriyle de olsa yürüyebilmesi için iki operasyon daha geçirmesi gerektiğini belirtti.


  Okula asansör yapılacak
  Kaymakam Celil Ateşoğlu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Ömür’ün durumun aktarıp okulunda rahatça sınıfına ve bahçeye çıkabilmesi için engelli asansörü yaptırılmasını istedi. Ateşoğlu’nun bu isteğine olumlu yanıt verilip, asansörün martta yaptırılabileceği bildi-rildi. Ödemiş Anadolu Lisesi Müdürü Erdal Görken, Müdür Yardımcısı Şadiye Yılmaz ve Okul Aile Birliği Başkanı Funda Değirmen, teşekkür alan Ömür’ü evinde ziyaret edip, geçmiş olsun dileğinde bulundu, asansör müjdesi verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı