« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Şimdi soruyoruz

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

TAHKİM KURULU KARARINDAN BU YANA TAM 167 GÜN GEÇTİ.

ANAYASA MADDE 2:

‘‘Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir.’’

ANAYASA MADDE 138:

‘‘Yasama ve Yürütme Organları ile İdare, Mahkeme Kararlarına uymak zorundadır. Bu Organlar ve İdare, Mahkeme Kararlarını hiçbir surette değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez.’’

Cine 5 decoder satacak diye, TÜRKİYE'NİN ANAYASAL KURALLARINI, TEMEL DEĞERLERİNİ DEJENERE ETMEYE, YOZLAŞTIRMAYA KİMSENİN HAKKI YOKTUR.

HANGİ GÜÇ, Türkiye'de yargı kararlarının uygulanmasını engelleyebiliyor ya da değiştirebiliyor.

HANGİ GÜÇ, Maçların ATV'den yayınlanmasına engel oluyor.

HANGİ GÜÇ, Anayasal nizamı korumakla görevli devlet organlarını bile bu duruma seyirci bırakıyor.

Naklen yayına soru önergesi

İzmir Bağımsız Milletvekili Hasan Denizkurdu, TBMM Başkanlığı'na, Devlet Bakanı Yücel Seçkiner tarafından cevaplanmasını istediği bir soru önergesi verdi. Denizkurdu'nun soruları şöyle:

Futbol maçlarının televizyonlardan yayınlanması konusunda bir kaos yaşanmaktadır. Hükümetin bazı bakanlarınca yapılan girişimlerine rağmen konu çözülememiştir.

Spor kulüpleri tarafından basına yapılan açıklamada, ‘‘Tahkim Kurulu’’nun derhal istifa etmesi, aksi halde olağanüstü ve tek maddelik gündemle ‘‘Tahkim Kurulu’’nun değiştirileceği ifade edilmiştir.

Tahkim Kurulu'nun kararı bağlayıcı nitelikte olmasına rağmen uygulanmamaktadır.

Fenerbahçe Kulübü'nün havuza dahil olmadığı yargı (Tahkim) kararı ile subuta ermesine rağmen Fenerbahçe Kulübü'nün hakları Federasyon'ca engellenmektedir.

Yargı'yı yok sayan, ‘‘Tahkim Kurulu’’nu değiştiririz diye tehdit eden bir anlayıın yakın gelecekte Türk futbolunu bir çıkmaza sokacağı şimdiden belli olmuştur.

Bu nedenle; denetim yetkisine sahip olan Bakanlığınızın bu yetkisini kullanıp kullanmadığını, Tahkim Kurulu kararlarına uymayan Federasyon hakkında varsa ne gibi işlem yapıldığının,Ayrıca ilgili yasanın bu çıkmazdan kurtulabilmek için yeniden düzenlenmesi konusunda hazırlığınızın bildirilmesi konusunda görüşleriniz.

Ve araştırma başladı

Futbol müsabakalarının televizyondan naklen yayınları konusunda Rekabet Kurulu'na yapılan başvuru üzerine ön araştırma başlatıldı. 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 40. maddesi uyarınca ön araştırma açılmasına karar verildi ve bu gelişme başvuru sahibine yazılı olarak bildirildi. Kurulun açıklamasında, ‘‘Soruşturmanın selameti bakımından çalışmalar gizlilik içinde yürütülmektedir’’ denildi. Rekabet Kurulu Başkanı Prof.Dr. Aydın Ayaydın'ın yaptığı yazılı açıklamada ayrıca, yasanın kendilerine verdiği yetkinin tarafsızlık ilkesi içinde yerine getirileceğinden kuşku duyulmaması gerektiği belirtildi.







Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler