"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Şimdi sanata özellikle müziğe ihtiyacımız var

BÖYLE günlerde sanattan, edebiyattan, müzikten söz edildiğinde aşırı politize olmuş okurlarımdan hemen tepki alıyorum.

Oysa tartışmaların, çekişmelerin, protestoların olduğu zamanlarda her zamankinden çok müziğe, sanata, edebiyata gereksinim duyarız.
Edebiyatçılar, müzikçiler, bugünlerin romanını, öyküsünü, şiirini yazarlar, besteciler bestelerini yaptıklarında, onları da yazmak, okurlara tanıtmak sanat yazan bir köşe yazarının görevi, işlevi.
Ancak, bırakın bu olayları, savaşlarda bile sanata ara verilmez.
Durmadan, soluk soluğa politika ile uğraşıyorsanız, her gün aynı politikacıları dinleyerek günlerinizi tüketiyorsanız, hayatınızı yeniden gözden geçirin tavsiyesinde bulunacağım.
Sadece konuşarak yaşamayın, okuyarak, dinleyerek yaşamanın yöntemini bir deneyin, o zaman günceli daha soğukkanlı, daha sağduyulu değerlendirebilirsiniz.
  
ULUSLARARASI İstanbul Müzik Festivali devam ediyor.
Müzik dünyasının tanınmış, iyi solistlerini, orkestralarını dinleyebilme fırsatını kaçırmayın.
Perşembe akşamı Andrea Marcon yönetiminde Venedik Barok Orkestrası, mezzosoprano Magdalena Kozena’ya eşlik edecek.
David Fray ile Bach Gecesi, Bach tutkunları için bir şölen.
Sevil Ulucan (keman), Rahşan Apay (viyolonsel), Ece Demirci’den oluşan Piano Trio Forte, iki iyi Türk bestecisi Özkan Manav ile Hasan Uçarsu’nun bestelerini seslendirecek.
Amsterdam Sinfonietta’nın eşliğinde çellist Sol Gabetta, Peteris Vasks’ın Çello Konçertosu’nu çalacak. Bu konser, eserin Türkiye prömiyeri olma özelliği de taşıyor.
Kim Kashkashian (viyola), Peter Nagy (piyano) ikilisi Şostakoviç’ten Komitas’a uzayan bir repertuvarı Surp Vortvots Vorodman Kilisesi’nde sunacaklar.
Kısa bir süre önce kurulan Arkas Trio’yu, ünlü kemancı Maxim Vengerov’u da dinleyebilirsiniz.
  
ANTALYA’DA Aspendos Opera ve Bale Festivali de hem orada yaşayanların, hem oraya tatile giden Türklerin, hem de yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.
Artık tatilciler gittikleri yerde bir festvali arıyorlar.
  
4. ULUSLARARASI İSTANBUL OPERA FESTİVALİ de 25 Haziran 2013’te Haliç Kongre Merkezi’nde Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin sahnelediği Giuseppe Verdi’nin Rigoletto operası ile açılıyor.
Festivalde Vivaldi’nin Yıldırım Bayezid, Mozart’ın Saraydan Kız Kaçırma, Okan Demiriş’in IV. Murat operalarını seyredebilirsiniz.
  
MÜZİĞİN yalnız müzik olarak değil tedavi edici yanını da unutmayın.

X