Ege Haberleri

EGE

  Şimdi öğretmen olarak görev yapıyor

  İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)
  20.01.2012 - 11:38 | Son Güncelleme: 20.01.2012 - 12:08

  Şimdi öğretmen olarak görev yapıyor

  Yetiştirme yurdundan hayata atılan ve Beden Eğitimi öğretmeni olan Güngör Bozdak, şimdi yetiştirme yurdunda kalan öğrencilere yol gösteriyor. Manisa Yetiştirme Yurdu’nda beden eğitimi öğretmenliği yapan Bozdak, “İlk görev yerim olarak burayı tercih ettim. Çünkü yaşadıkları sıkıntıyı en iyi bilen bir insanım” diye konuştu.
  Güngör Bozdak (34), anne ve babasının ayrılmasından dolayı 11 yaşındayken 7 kardeşi ile Kastamonu Yetiştirme Yurdu'na verildi. 18 yıl boyunca yurdu evi bilen Bozdak, Kastamonu Üniversitesi Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu’na kazandı. Üniversiteden beden eğitimi öğretmeni olarak mezun olan Bozdak, ilk görev yeri olarak Manisa Sosyal Hizmetler Müdürlüğü'ne bağlı Yetiştirme Yurdu’nu tercih etti. Sporun kendisini hayata bağladığını belirten Bozdak, birikimlerini kendisi gibi yurtta kalan gençlere aktarmak istediğini söyledi. 11 yaşından beri sporla uğraştığını kaydeden Bozdak, “İlk olarak tekvandoya başladım. Başarılarımdan dolayı milli takım kampına çağrıldım. Türkiye derecelerimin yanı sıra, uluslararası dereceler kazandım. Spor benim yetiştirme yurdunda sosyalleşmemi sağladı. Hayata sıkı sarılmama sebep oldu” dedi.
  Evli ve 4 yaşında bir erkek çocuğu babası olan Bozdak, yetiştirme yurdunda kalan öğrencileri kardeşleri gibi gördüğünü ifade ederek, “Onlardan birisi olduğum ve yetiştirme yurdunda kaldığım için empati yapmak çok kolay oluyor. Çünkü ne istediklerini, ne anlatmaya çalıştıklarını çok iyi biliyorum. Toplumda 'Yetiştirme yurdundan çıkan çocuktan bir şey olmaz' diye bir kanı var. Ancak yanlış bir düşünce. Türkiye'de yetiştirme yurtlarından çıkıp da sayısız derece elde eden çok sporcu var. İmkan verilirse, fırsat tanınır ve en önemlisi sevgiyle yaklaşılırsa bu çocuklarımızın getiremeyeceği başarı yoktur. Benim amacım Manisa’daki yetiştirme yurdundan başarılı sporcular ortaya çıkarmak” dedi.
  Ailelere tavsiyede bulunan Bozdak, maddi sıkıntıdan dolayı çocukların yurda verilmemesi gerektiğini söyledi. Bozdak, “Çocuğun her zaman yeri ailesinin yanıdır. Bunun eksikliğini ve burukluğunu yaşayan bir insanım. Yetiştirme yurdunda kalan çocuklarımıza da hayırsever ailelerimiz destek olsun. Onlara sahip çıksın. Ellerinden geldiği kadar aile ortamı yaratsın” dedi. Bozdak, yetiştirme yurdunda kalan çocukların özlemini çektiği duygunun sevgi olduğunu ifade ederek, “Kimse bu çocukları toplumdan dışlamasın. Onların sevgiden başka birşeye ihtiyaçları yok. Onlara göstereceğiniz bir damla sevgi, bir güler yüz bile yaşamlarını olumlu yönde etkileyebilir. Kimse ’Gelin. Bu çocukları evlat edinin’ demiyor. Sadece haftada birkaç defa ziyaret edin ve sevginizi gösterin. Unutmayalım ki onlarda toplumun birer bireyleri” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı