Dünya Haberleri

DÜNYA

  Şimdi neredeler?

  Hürriyet Haber
  19.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 19.07.1999 - 00:01

  Ay'a ayak basan astronotların hiçbiri bir daha uzay uçuşu yapmadı. Ay'a giden 3 astronot Apollo 11'in tarihi uçuşundan en fazla 2 yıl sonra çalıştıkları Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'dan ayrıldı.

  Neil Armstrong (68):

  Bir yıl daha NASA'da çalıştı, 1971'de memleketi Ohio'ya döndü. Cincinnati Üniversitesi'nin havacılık mühendisliği bölümünde profesör olan Armstrong 1986'da Challenger uzay mekiğinin havada parçalanmasını soruşturan ekipte görev aldı. Armstrong halen kendi elektronik şirketinin başında ve 7 ayrı şirkete yöneticilik hizmeti veriyor.

  Edwin ‘Buzz’ Aldrin (69):

  Ay'dan döndükten sonra Edwards Hava Üssü'nde Hava Araştırma Okulu'nda komutan oldu. 1972'de Hava Kuvvetleri'nden emekliye ayrıldı. Depresyona girdi alkolik oldu. Ay'a ayak basan ikinci insan olan Aldrin uzay macerasını anlattığı ‘Dünya’ya Dönüş' ve ‘Dünya’dan Gelen İnsan' adlı 2 kitap yazdı. Aldrin şimdi Mars'a insanlı yolculuk için lobi faaliyeti yürütüyor.

  Michael Collins (68) :

  NASA'dan ayrıldıktan sonra 1970'de ABD Dışişleri Sözcülüğü görevini üstlendi. Washington'daki Hava ve Uzay Müzesi Müdürlüğü yaptıktan sonra özel sektöre geçti ve Vought Şirketi'ne girdi. Collins de 2 kitap yazdı ve şimdi kendi danışmanlık şirketinin başında.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı