Ege Haberleri

  Şimdi dünya turu zamanı

  Mustafa SARIİPEK / MARMARİS (Muğla), (DHA)
  18.09.2014 - 01:27 | Son Güncelleme:

  MUĞLA'nın Marmaris İlçesi'ndeki Sail&Sail Yelken Okulu'nun sahibi Mustafa Yurtbulmuş, 14 metrelik 'Balıkçıl' isimli yelkenli teknesiyle dünya turuna çıkacağını bildirdi.  Geleceğin denizcilerini yetiştiren 47 yaşındaki Mustafa Yurtbulmuş, yıllarca sürdürdüğü başarılı iş hayatını ani bir kararla sonlandırıp, kendini denize adadı. Maviye ve özgürlüğüne düşkün olan ve bugüne kadar pek çok denizde yelken açan Yurtbulmuş, bu defa dünya turu için demir alacak. Orhaniye Mahallesi'ndeki Martı Marina'dan 20 Eylül'de palamarını çözecek olan Yurtbulmuş, farklı denizler ve farklı yaşamlar keşfetme arzusuyla çıkacağı 1.5 yıl sürmesi beklenen yolculuğunda, 3 okyanus, 30 ülke, 38 liman ve yüzlerce adayı ziyaret edecek. 14 metrelik bir 'Jeanneau Sun Odyssey 45' tipi yelkenli olan Balıkçıl ile yapacağı ortalama 30 bin deniz mili yolculukta Yurtbulmuş'a bazı limanlar arasında amatör yelkenciler de katılabilecek. Yurtbulmuş'a seyahati boyunca deniz tutkunu Elif Keskin de eşlik edecek. Yurtbulmuş, teknesi Balıkçıl ile 200 yelkenli ve bin 200 yelkencinini katılacağı Atlantik okyanusunda gerçekleştirilecek ARC (Atlantic Rally for Cruisers) yarışına da katılacak.

  Şimdi dünya turu zamanı

  23 Kasım'da Kanarya Adaları'dan (Las Palmas) başlayıp, Karayip Adalarında (St. Lucia) son bulacak yarışta Yurtbulmuş'un okyanus geçişinde 2 bin 700 deniz mili ile 17 gün kara görmeden seyir yapacağı belirtildi. Dünya turu için birçok elektronik ve mekanik donanımı ilave edilen Balıkçıl'da her türlü güvenlik, elektrik, elektronikler, mekanik, arma ve yelken donanımı dünya turuna uygun hale getirilerek yedeklendi.


  YOLCULUK BELGESEL VE KİTAP OLACAK
  Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Gazetecilik Bölümü mezunu olan Yurtbulmuş, seyahati süresince yelkenli teknesi ile gittiği tüm limanlarda, o coğrafyanın özel lezzetlerini ve yaşadığı tüm maceralarını da kaleme alacak. Tüm bu macerayı Yurtbulmuş, bir belgesele dönüştürecek. Belgeselin ilk ayağı olan Marmaris-Atina etabında 6 kişilik profesyonel çekim ekibi de yer alacak. Birçok etaptan oluşan seyahate katılmak isteyenler sailnsasil.com ve ww.balikcil.org. sitelerinden ayrıntılı bilgi edinebilecek.
  Akdeniz, Ege ve Hırvatistan kıyılarını gezen, Marmaris'den, Kıbrıs - İsrail - Lübnan'a gidip gelen Yurtbulmuş, okyanus tecrübesine de sahip. Kaptan, Dufour 40 performans teknesiyle 3,5 aylık Marmaris - İngiltere ve Marmaris - Kızıl Deniz - Marmaris seyrini gerçekleştirmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı