Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Şimdi de özürlü Mercedes'leri...

Muharrem SARIKAYA

Orta Asya Türk cumhuriyetlerinden Türkiye'ye okumaya gelen öğrencilerin üzerinden hülle yoluyla getirilen ‘‘Çeyizlik Mercedes'lere’’ şimdi de ‘‘Yoksul özürlülerin üzerinden getirilen Mercedes'ler’’ ekleniyor.

Olay, son günlerde Mercedes kaçakçılığı ile ilgili yayınlardan bunalan gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanı Rıfat Serdaroğlu'nun, ‘‘Bu iş sıkı tutulacak’’ talimatı üzerine ortaya çıkıyor.

UYANIK GALERİCİ

Serdaroğlu, telefonda sıkıntılı bir havada Mercedes kaçakçılığının önüne geçmek için ne kadar çaba gösterseler de, ‘‘uyanıklarla’’ mücadelede zorlandıklarını belirterek başlıyor.

Ardından, bir süre önce Hürriyet'in manşetten duyurduğu ‘‘Çeyizlik Mercedes'ler’’ skandalını anımsatıyor.

‘‘Olay bununla bitse iyi’’ dedikten sonra Serdaroğlu, sözlerine şöyle devam ediyor:

‘‘Şimdi de özürlüleri kullanarak Mercedes getirenlerle uğraşıyoruz...’’

Polisiye bir roman gibi olayı anlatmaya başlıyor:

‘‘Gümrüğe özürlülerin kullanabileceği türden 12 adet Mercedes otomobil gelmiş. Bakmışlar, hepsi de Kayseri'den sipariş verilmiş. Bu durum gümrük müfettişlerimizden birinin dikkatini çekmiş...’’

Serdaroğlu, özürlülerin kullanımına dönük otomobil ithalatında gümrük vergilerinde çok büyük indirimler olduğuna, hatta sıfır gümrükle ithalat yapıldığına dikkat çekiyor.

Ardından olayı anlatmaya devam ediyor:

‘‘Müfettiş arkadaş gelip durumu iletti. Özürlüler için dizayn edilmiş 12 Mercedes'in birden Kayseri'ye gitmesine anlam verememiş. Araştırmışlar, bir vakıf veya yardım kuruluşu da bu ithalatı gerçekleştirmemiş, kişiler üzerine alım yapılmış. Bunun üzerine Kayseri'ye gidip ithalatı gerçekleştirenlerle görüşmesi için kendisine talimat verdim...’’

Talimatı üzerine Kayseri'ye giden müfettişler yaptıkları inceleme sonucunda bir rapor hazırlayıp Serdaroğlu'na vermişler.

Bakan'ın aktardığına göre, müfettişler ithalatı gerçekleştiren 12 özürlü kişiye de ulaşıp birebir görüşmüşler.

Ancak karşılaştıkları manzara hayrete düşmelerine neden olmuş. Serdaroğlu, kendisinin de aynı hayreti yaşadığını belirterek şöyle diyor:

‘‘Mercedes'leri ithal eden özürlü vatandaşlarımızın 12'si de çok yoksul. Bu kadar para verip Mercedes alacak ekonomik güçte insanlar değil...’’

Yapılan araştırma sonucunda, bir galericinin bu kişilere para vererek özürlü kimliklerini kullanıp ithalatı gerçekleştirdiği ortaya çıkmış.

Bu kadar fazla özürlü otomobilinin ne yapıldığı sorusuna ise Serdaroğlu'nun yanıtı şöyle oluyor:

‘‘Otomobiller girdikten sonra, bu özürlü kişiler başka birine satışını yapıyor. Özürlülerin kullanımı için direksiyonda olan gaz, debriyaj, fren sistemleri Türkiye'de normal yerlerine taşınıyor. Özürlü otomobili olarak giren Mercedes, bir anda normale dönüyor. Böylece sıfır gümrükle, otomobil sahibi oluyorlar...’’

NEFRET EDİYORUM...

Serdaroğlu, ‘‘Nefret ediyorum bu insanlardan’’ dedikten sonra, bu olayların bir daha yaşanmaması için bayramdan sonra yeni bir uygulama başlatacaklarını belirtiyor.

Buna göre, yurda giren ithal otomobillerin camlarına bir pul yapıştırılacak. Bu pulda otomobil ile ilgili her türlü bilgi bulunacak. Trafik polisi otomobili çevirdiğinde bu pullar sayesinde kaçak olup olmadığı anlaşılacak.

Serdaroğlu, bunun kaçakçılık olayını azaltacağına inanıyor. Tabii Mercedes uyanıkları buna da bir çare bulmazlarsa...

X