Kütahya Haberleri

KÜTAHYA HABERLERİ

  Simavlılar dogalgazı bekliyor

  DHA
  14 Mart 2017 - 17:07Son Güncelleme : 14 Mart 2017 - 17:08

  Simavlılar dogalgazı bekliyor

  KÜTAHYA'nın Simav ilçesine doğalgaz getirilmesi için Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi'nin (BOTAŞ) yaptığı teklif belediye yetkilileri ve ilçe protokolü tarafından değerlendirildi.
  Kütahya'nın yaklaşık 14 bin konut ve işyeri ile 350 dekarlık sera alanına sahip Simav ilçesine doğalgaz getirilmesi için BOTAŞ'ın yaptığı teklif vatandaşları heyecanlandırdı. Simav Belediyesi'nin önderliğinde Yeni Düğün Salonu'nda düzenlenen istişare toplantısında teklif masaya yatırıldı. Toplantıya Simav Kaymakamı Türker Çağatay Halim, AK Partili Belediye Başkanı Süleyman Özkan, esnaf ve yaklaşık 350 dekar serasını jeotermal enerji ile ısıtan vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Toplantıda söz alan Kaymakam Türker Çağatay Halim ilçeye gelmesi planlanan doğalgazın konut ve işyeri ısıtmasında, jeotermal enerjinin de üretime kaydırılması halinde hem ilçe ekonomisinin hem de ülke ekonomisinin kazançlı çıkacağını savundu. Kaymakam Halim, "Simav'ın geleceği jeotermal enerjide saklıdır. Jeotermal enerjiyi tüketim sektöründen üretim sektörüne taşımamız lazım. Bunun yanında doğalgaz insan ve çevre sağlığı açısından da hem çok güvenli hem de önemli avantajlar içermektedir. Simav'ın şu anda elinde bulundurduğu bu zengin jeotermal enerji kaynaklarını turizm ile üretim sektöründe kullanmamız açısından doğalgaz bizim için büyük bir nimet olacaktır" dedi.
  Belediye Başkanı Süleyman Özkan da doğalgazın Simav'a gelmesini dört gözle beklediklerini söyleyerek, "Şayet doğalgaz gelirse şu anda şehir ısıtmasında kullandığımız jeotermal enerjinin büyük bir bölümünü sera alanlarımıza kaydırabiliriz. Böylece daha çok vatandaşımız yeni sera alanı oluşturmak suretiyle hem üretime hem de istihdama destek sağlamış olur. Doğalgazı da ısınma ve mutfak işlerinde kullanabiliriz. Doğalgazın gelmesiyle sanayimiz de canlanır. Yeni istihdam alanları oluşur. Bu yüzden BOTAŞ'ın bu teklifini önemsiyoruz" diye konuştu.
  Toplantıya katılan sanayici, tüccar, esnaf ve vatandaşlar da doğalgazın Simav'a bir an önce gelmesini beklediklerini dile getirdi.

  Mehmet YENEN / SİMAV (Kütahya), (DHA)
  FOTOĞRAF

   

   

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  KütahyaBugün18 ºCÇok Bulutlu
  • Perş17 ºC
  • Cuma19 ºC
  • Cmts20 ºC
  • Pazr19 ºC
  • Pzts13 ºC
  • Salı17 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı