Ege Haberleri

EGE

  Simavlı Başkan’dan afet bölgesi tepkisi

  Yavuz KUŞDEMİR - Mehmet YENEN / SİMAV, (DHA)
  22 Mayıs 2011 - 21:04Son Güncelleme : 22 Mayıs 2011 - 21:04

  Türkiye’nin yarısını sarsan 5.9 büyüklüğündeki depremin merkez üssü Kütahya Simav’da yaralar sarılmaya devam ediyor. Kızılay ekiplerinin kurduğu bin çadırda yaşamını sürdüren yedi bine yakın Simavlı’ya yemek, çay ve su dağıtımı yapılıyor.

  İlçede vergi ödemelerinde 31 Kasım’a kadar süre tanınırken, Dumlupınar Üniversitesi Simav Teknoloji Fakültesi ve Simav Meslek Yüksekokulu’nun sınavları 15 Haziran’a ertelendi. Çadırkkentte SBS ve LYS’ye hazırlanan öğrenciler için de dershane oluşturuldu. Olayın şokunu atlatamayan gençler, sınavlarda kendilerine ek puan verilmesini istedi.Ayrıca, belediye ekipleri, yıkılma tehlikesi taşıyan yedi caminin minaresi için harekete geçti. İlk olarak, Otogar ve Sanayi camilerinin zarar gören minareleri yıkıldı. Yan yatan, yıkılması olası binalar için de ev sahipleri ve sigorta şirketleriyle görüşmelerin sürdüğü, izinlerin alınmasının ardından çalışmalara başlanacağı bildirildi.Bu arada, Simav’ın iki yılda iki büyük deprem atlatmasına ve şu an binalarının tamamına yakınının hasarlı olmasına rağmen halen afet kapsamına alınmadığı belirtildi. Bugüne kadar yapılan tüm müracaatların sonuçsuz kaldığını öne süren Belediye Başkanı DP’li Kasım Karahan, “Yıllardır müracaat etmemize rağmen, Afet İşleri Genel Müdürlüğü ilçemizi afet kapsamına almadı. İlçe olarak 2009’da da büyük hasarlarla deprem geçirdik. Henüz onun yaralarını sarmadan şimdiki depremde de büyük zarar aldık. İlçemizin acil olarak afet kapsamına alınmasını istiyoruz. Aksi takdirde vatandaşlarımızın bu hasarın altından kalkması çok zor. Devletin bizleri biraz olsun dikkate almasını istiyoruz” dedi.

  VALİ: SİMAV TAŞINACAK

  Vali Kenan Çiftçi ise Simav’ın belirlenecek uygun bir bölgeye taşınacağını açıkladı, şöyle dedi: “Simav’ı deprem korkusundan ve can kaybından kurtarmak için Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Merkezi’nce görevlendirilen mühendisler yer tespit çalışmalarına başladı. Verilecek rapor doğrultusunda yeni bir Simav inşa edilecek. Bu konuda çalışmalar devam ediyor.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı