Simavlı bakır ustası mesleğini yaşatıyor - Kütahya Haberleri
Kütahya Haberleri

KÜTAHYA HABERLERİ

  Simavlı bakır ustası mesleğini yaşatıyor

  DHA
  20 Nisan 2017 - 09:14Son Güncelleme : 20 Nisan 2017 - 09:14

  Simavlı bakır ustası mesleğini yaşatıyor

  KÜTAHYA'nın Simav ilçesinde bakır ustalığı yapan 62 yaşındaki İsmail Keleş, bakır tencerelere hala yoğun talep olduğunu söyledi.

  Simav'ın bakır işçiliğinde bir zamanlar bölgeye hitap eden bir ilçe olduğunu ifade eden bakır ustası İsmail Keleş, bu işle ilgilenenlerin sayısının giderek azaldığını kaydetti. Yukarı Çarşı Mevkisi'ndeki mütevazı dükkanında baba mesleğini devam ettirmeye çalıştığını söyleyen Keleş, "Bundan 15-20 yıl öncesine kadar Simav'da 40 dolayında bakır ve kalay ustası vardı. Çevre il ve ilçelerden vatandaşlar Simav'a gelirdi. Simav bakırcılıkta bölgeye hitap ederdi. Alüminyum ve plastik çıkınca bakırcılık da bitti" diye konuştu.

  Sipariş üzerine çalıştığını dile getiren Keleş, "Simav'da köy ve kasabalarda hayır ve sünnet yemekleri yapılır. En az 500-600 kişilik yapılan bu yemekler daha lezzetli ve sağlıklı olduğu için bakır kazanlarda pişirilir. Davet sahipleri yemeklerin bakır kaplarda pişirilmesini istiyor ve tercih ediyor. Biz de talep üzerine hayır ve sünnet yemekleri için bakır kazanlar üretmeye başladık. Son yıllardaki plastik, cam ve çelik mutfak eşyalarının hakim olduğu piyasada bakırcılık sanatı neredeyse yok olmak üzere. Özellikle halka yönelik eğitim veren, kurslar açan yaygın eğitim kurumlarının bakır işleme sanatını gündeme almaları gerekir" diye konuştu.

  ÇIRAK BULAMIYOR

  Yaptığı bakır kazanları kilo ile sattığını ifade eden İsmail Keleş, Simav'a yakın komşu ilçe Kula'dan satın aldığı bakırı işleyip tava, tencere ve kazanlar yaparak geçimini sağladığını açıkladı. Samat Köyü muhtarlığından 500 kişilik irmik helvası ikramı için kazan siparişi aldığını belirten Keleş, "Ben bu kazanı çırağım olmadığı için bir haftada yapabiliyorum. Çırağım olsaydı bu boyuttaki bir bakır kazanı bir günde yapabilirdim. Çırak bulmak bu günkü şartlarda mümkün değil. Benim ortaokula giden oğlum bile mesleğe ilgi göstermiyor. Şimdiki gençler sıkıntıya gelmiyor. İşçilik konusunda bazen esnaf arkadaşlarımdan yardım alıyorum. Benden sonra bu işi yapacak biri yok" diye konuştu.

  Mehmet YENEN / SİMAV (Kütahya), (DHA)

  FOTOĞRAF

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  KütahyaBugün25 ºCParçalı Bulutlu
  • Cmts24 ºC
  • Pazr22 ºC
  • Pzts21 ºC
  • Salı22 ºC
  • Çarş23 ºC
  • Perş24 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı