KÜTAHYA HABERLERİ

Simav'da cevize devlet desteği

DHA
26.03.2016 - 11:40Son Güncelleme :
DHA

KÜTAHYA'nın Simav İlçesi'nde ceviz üretimini teşvik amacıyla üreticilere Kütahya İl Özel İdaresi tarafından 7 bin adet ücretsiz sertifikalı aşılı fidan dağıtıldı.

Devlet Üretme Çiftliklerinden temin edilen verim oranı yüksek yabancı menşeli fernar cinsi ceviz fidanları Simav Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü bahçesinde Kaymakam Türker Çağatay Haliminde katıldığı bir törenle 20 ayrı köyden 56 üreticiye teslim edildi. Kütahya İl Özel İdaresince yaklaşık 85 bin TL para ödenerek satın alınan ceviz fidanları Simav'a getirilerek dikim alanları önceden hazırlanmış ve en az 5'er dekar olmak üzere kapama ceviz bahçesi yapmak isteyen üreticilere verildi. Fidanlar Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'nde görevli teknik elamanların gözetiminde çukurları önceden hazırlanmış bahçelere dikildi.

Törende ayrıca dikimi gerçekleşen toplam 435 dekarlık kapama ceviz bahçesi sahiplerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından dekar başına 115 TL devlet desteği verileceği bildirildi. Üreticilerden Yağıllar Köyü muhtarı Kadir Bayrak, "Ceviz Simav'ın geleceği. İklim ve toprak yapısı bakımından bölgemizde ceviz çok güzel mahsul veriyor. Hem fidanlarımızın ücretsiz olması hem de devlet desteğinden yararlandırılmamız biz üreticileri çok memnun etti. Başta devletimiz olmak üzere bu işe ön ayak olanlara teşekkür ediyoruz. Ceviz fidanlarımıza gözümüzün içi gibi bakacağız" diye konuştu.

Mehmet YENEN / SİMAV (Kütahya), (DHA)

FOTOĞRAF

 

  

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kütahya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kütahya ilinden Simav'da cevize devlet desteği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Mart 2016 tarihinde saat 11 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Simav'da cevize devlet desteği haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı