Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Simav'da 4,5'lik deprem

  DHA - A.A
  27 Mayıs 2011 - 10:57Son Güncelleme : 27 Mayıs 2011 - 12:45

  Kandilli Rasathanesi’nin verilerine göre, merkez üssü Kütahya Simav'da saat 10.43'te 4,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

  19 Mayıs gecesi 5.9’la ağır hasar alan Kütahya Simav, 100 saat içinde şiddeti 5.7’ye kadar çıkan 948 artçıyla sallanmıştı. 25 bin nüfuslu ilçede 7 binden fazla depremzede çadırlarda yaşıyor.

  VATANDAŞLAR EV VE İŞ YERLERİNİ TERK EDİP SOKAĞA ÇIKTI
           
  Kütahya'nın Simav ilçesinde, 19 Mayıs'ta  yaşanan 5,9 büyüklüğündeki depremin artçı sarsıntıları devam ederken, saat  10.43'te meydana gelen 4,5 büyüklüğündeki deprem, bölgedeki vatandaşları tedirgin  etti.

  Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü  verilerine göre, saat 10.43'te merkez üssü Simav ilçesi olan 4,5 büyüklüğünde  deprem kaydedildi. Deprem, Kütahya il merkezi ve Emet, Hisarcık, Şaphane,  Pazarlar, Gediz ilçelerinde de hissedildi.

  10,2 kilometre derinlikte oluştuğu belirlenen deprem, Simav'da özellikle  çadır kentlerde yaşayan vatandaşları tedirgin etti.

  Simav ve çevre ilçelerde iş yerlerini açan esnaf ile sağlam binalarda  kalan vatandaşlar ise depremi hissettikten sonra sokaklara çıktı.

  Depremin, ilk belirlemelere göre, Simav'da mevcut hasarın dışında  herhangi bir hasara yol açmadığı bildirildi.

  “ARTIK HAYAT NORMALE DÖNMEYE BAŞLADI”

  Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, 19 Mayıs'ta 5,9  büyüklüğünde meydana gelen depremde, Simav ilçesi ve çevresinde hayatın normale  dönmeye başladığını belirterek, “Kesin hasar tespitinde şu ana kadar yapılan  çalışmalarda 486 yıkık ve ağır hasarlı, bin 194 orta hasarlı, 3 bin 409 az  hasarlı, 3 bin 798 hasarsız bina bulunduğu belirlendi” dedi.

  Çiftçi, Gediz Kaymakamlığında daire müdürleriyle düzenlediği  değerlendirme toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Simav'da geçici statüde  alınan 100 işçinin taşınma ve temizlikle ilgili konularda çalıştığını bildirdi.

  Yunus Emre Konutları diye tanımlanan geçici prefabrike konutların Simav'a  gelmek üzere olduğunu ifade eden Çiftçi, bu konutların temelleri atılan yerlere  monte edileceğini anlattı.

  Çiftçi, sipariş edilen çocuk parklarının da bölgeye ulaştırılacağını dile  getirdi ve şöyle devam etti:

  “TOKİ'nin kalıcı konut inşa edeceği orman alanlarıyla ilgili  çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Fazla hasar olan Beyce beldesi, Ahmetli,  Gökçeler, Eğirler köylerinde bina yapılabilecek Hazine arazileri tespit edildi.  Tarım Müdürlüğümüz gıda denetimlerini yapıyor. Dışarıda kalan hayvanlar için  arkadaşlarımız çalışmalarını yaptı. Meralarda açık besihaneler oluşturuldu ve  hayvanlar oralara alındı. Kırsal kalkınma yatırımlarıyla ilgili projeler  gönderildi. SGK İl Müdürlüğü ve Defterdarlığımız tarafından bilgilendirme  toplantıları yapılarak, vatandaşlarımıza yapacakları anlatılıyor. Tescilli  yapıları da arkadaşlarımız tek tek inceliyor. 7 okulumuz hasarlı. Haziran  ayındaki sınavlara 2 bin 100 öğrencimiz girecek. Kütahya, Gediz veya arzu  ettikleri başka yerlerde sınava girmeleriyle ilgili gereği yapılacak. 15-16  kişilik psikolog ve psikiyatri ekibimiz, vatandaşlarımızın rahatlatılmasıyla  ilgili çalışmalarına devam ediliyor. İş makinelerimiz hasarlı binaların  kaldırılması ve diğer çalışmalara destek oluyor. Yağmur sularının çadırlara  girmemesi adına tedbirler alındı. İki çadır haricinde şu ana kadar bize ulaşan su  basmasıyla ilgili sorun yok.”
         
  SİMAV'DA KESİN HASAR TESPİTİ YARIN TAMAMLANACAK
           
  Çiftçi, 142 kişiden oluşan 66 ekibin bölgede kesin hasar tespitine  ilişkin çalışmalarının hızla devam ettiğini söyledi.

  Simav ilçe merkezinde kesin hasar tespitinin yarın tamamlanmasını  beklediklerini anlatan Çiftçi, şunları kaydetti:

  “Kesin hasar tespitinde şu ana kadar yapılan çalışmalarda 486 yıkık ve  ağır hasarlı, bin 194 orta hasarlı, 3 bin 409 az hasarlı, 3 bin 798 hasarsız bina  bulunduğu belirlendi. Yıkım ekipleri şimdiye kadar 20 minareyi yıktı. 7 minare  daha yıkılacak. Diyanet İşleri Başkanı ile görüştük. Zannediyorum camilerin  restorasyonları için yardım kampanyaları düzenlenecek. Devlet olarak halkımızın  her türlü ihtiyacını gideriyoruz. Ancak vatandaşlar devletin yanında toplumu da  görmek istiyor. Bundan dolayı yardım etmek isteyen sivil toplum kuruluşlarına  müsaade ediyoruz. İl dışından Afet ve Acil Yardım Müdürlüklerinden gelen ekipleri  de yavaş yavaş gönderiyoruz. Genelde artık hayat normale dönmeye başladı.  Artçılardan dolayı psikolojik rahatsızlıklar var, bu da normaldir. İnşallah artçı  sarsıntılar bittiğinde, kesin hasar tespitlerinden sonra TOKİ'nin yapacağı kalıcı  konutlar ve geçici Yunus Emre Konutlarıyla beraber bölge insanımız kış sezonunu  rahat bir şekilde geçirecek.”

  Çiftçi, deprem bölgesinde hırsızlık ve yağma olayları meydana gelmediğini  sözlerine ekledi.
         

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı