Gündem Haberleri

  Simav kaymakamı: "Hasarlı evlere girmeyin"

  A.A
  20.05.2011 - 12:01 | Son Güncelleme:

  Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Kütahya'nın Simav ilçesinde meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin bazı binalarda hasara yol açtığı Pazarlar ilçesinde incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı.

  Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Pazarlar ilçesine yaptığı ziyarette vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

  Devletin vatandaşlara her konuda yardımcı olacağını ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu:
  “Merkez üssü Simav olan deprem Pazarlar ve Şaphane ilçelerimizde de şiddetli şekilde hissedilmiş. Simav, Pazarlar ve Şaphane'ye göre daha fazla etkilenmiş. Simav'da 18 yaşında bir genç, Hisarcık'ta da 63 yaşında bir vatandaşımız vefat etti. Allah daha büyük belalar vermesin. Pazarlar ilçemize Kızılay tarafından yeterli miktarda çadır gönderilecek. Pazarlar'da can kaybının olmaması ve yaralı olmaması bizleri sevindirdi. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın selamlarını getirdim. Başbakanımız hepinize geçmiş olsun dileklerini sunmaktadır.”

  Bakan Eroğlu, Dumlupınar Üniversitesi Pazarlar Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin, yakın zamanda yapılacak final sınavlarının ileri bir tarihe alınmasını istemesi üzerine Rektör Prof. Dr. Ahmet Karaaslan ile telefon görüşmesi yaptı.

  Eroğlu, telefon konuşmasının ardından, öğrencilere, final sınavlarının 12 Haziran genel seçimlerinden sonraya ertelendiğini açıkladı.

  VATANDAŞLAR SOKAKLARA DÖKÜLDÜ / WEB TV

  “HALKIMIZ HASARLI EVLERE GİRMEMELİ”

  Simav ilçesi Kaymakamı Yüksel Ünal, halkı, “paniğe kapılmadan hasar tespit çalışmalarını beklemeleri, hasarlı evlere girmemeleri, buna göre davranmaları, tüm kamu görevlilerine yardımcı olmaları” konusunda uyardı.

  Ünal, yazılı açıklamasında, ilçede meydana gelen deprem felaketinden dolayı tüm halka geçmiş olsun dileğinde bulundu.

  Bu zamana kadar 2 vatandaşın hayatını kaybettiği deprem sonrası ilçede kriz merkezi kurulduğunu ifade eden Ünal, şunları bildirdi:
  “Tüm kamu kurumlarımız depremin yaralarını sarmak için yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Halkımızın yenmek ve su ihtiyacı Türk Kızılayı ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından karşılanmaya devam etmektedir. İlçemiz Leylekkürü mevkisinde çadır kent oluşturmaya başlamıştır. Halkımızın paniğe kapılmadan, hasar tespit çalışmalarını beklemeleri, hasarlı evlerine girmemeli, buna göre davranmaları, tüm kamu görevlilerine yardımcı olmaları önemlidir.”

  ÖĞRENCİLER OTOGARA AKIN ETTİ / WEB TV

  HİSARCIK'TA ÇADIR TALEBİ

  Hisarcık ilçesinde depremden sonra bazı muhtarlar Kaymakam Mustafa Koç'tan çadır talebinde bulundu.

  Alınören köyü muhtarı İsmail Erkan, Hükümet Binası önünde görüştüğü Kaymakam Koç'a, bazı taleplerini söyledi.

  “Herkes 'Simav' diyor. Benim köyüm Simav ilçesine 20 kilometre mesafede. Gelsinler de bir baksınlar, evlerin birçoğunda bacalar yıkıldı” diyen Erkan, şöyle konuştu:
  “Evler bölük, bölük, odalarda eşyalar etrafa saçılmış, Kendi evime dahi giremedim. Gece çoluk, çocuk perişan oldu. Dün gece idare ettik. Bu gece için vatandaşların konaklaması için çadır istiyoruz.”

  Hisarcık Kaymakamı Mustafa Koç da ilçede Türk Kızılayı'nın şubesi olmadığı için ellerinde çadır olmadığını belirterek, şöyle devam etti:
  “Bu nedenle vatandaşlara çadır dağıtamadık. Şu andan itibaren belediyelerin de desteğiyle memurlardan üçer kişilik komisyon kuracağız. Bunlar teknik eleman değil, ancak kendi kanaatleri çerçevesinde içine girilmesi risk teşkil eden binaları tespit edecekler. Bu çalışmaları öğle saatlerine kadar bitirmeyi planlıyoruz. Bu tespitler doğrultusunda kriz merkezinden çadır talep edeceğiz.”

  Belediye Başkanı Mehmet Akbaş da depremin ardından sabaha kadar ilçe, belde ve köyleri dolaştığını anlatarak, “Merkezdeki TOKİ ve Etikent sitelerinde kimse evine giremedi. Vatandaşların çoğu dışarıda yaktıkları ateşin başında sabahı etti. Bazı vatandaşlar ise araçlarda ve traktör römorklarında konakladı. Belde ve köylerde de durum aynı. Kriz merkezi Hisarcık ilçesini görmezden gelmesin” dedi.

  DEPREM ANI GÜVENLİK KAMERASINDA / WEB TV 

  DEPREMDE İNTERNET VE TELEFON NEDEN KESİLİYOR

  Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, Simav'daki deprem sonrası internet bağlantısında yaşanan sıkıntının elektrik kesintisi nedeniyle, mobil ve sabit hatlardaki kesintinin ise ilk panik anında yoğun kullanım sonucu oluştuğunu açıkladı.Özeren, Simav'daki deprem nedeniyle telekomünikasyon alt yapısında yaşanan aksaklığın nedenlerine ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

  Depremin çok büyük ölçekte olmamasına rağmen, elektrik kesintisi nedeniyle internet bağlantısında sorunlara neden olduğunu ifade eden Özeren, “Depremde internet bağlantısında sıkıntı özellikle elektrik kesintisi nedeniyle yaşandı. İnternet bağlantısını sağlayan altyapı cihazları, elektrik kesintisiyle devre dışı kaldı” diye konuştu.

  Mobil ve sabit telefonlardaki iletişim aksaklığının, daha önceki depremlerde olduğu gibi panik anında aşırı yüklenme nedeniyle oluştuğunu belirten Özeren, “Mobil iletişimdeki aksaklığın bir nedeni de bazı merkezlerde baz istasyonlarının kaldırılması oldu. İstasyon sayısı azalınca, haberleşme de yoğunlaşınca kesinti oluşuyor. Bu da felaket anlarında insanların iletişim kuramamasına neden oluyor” ifadelerini kullandı.

  Bu tür durumlarda vatandaşlardan iletişim cihazlarını daha bilinçli kullanmalarını isteyen Özeren, “Böyle durumlarda gereksiz konuşma yapmamak lazım” uyarısında bulundu. Serhat Özeren, deprem sonrası kısa süreyle bu sorunların yaşandığını kaydederek, “Şu anda herhangi bir sorun yok. İlk panik atlatılınca normal hayata dönüldü” diye konuştu.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı