Ege Haberleri

EGE

  Simav’da yaşam normale dönüyor

  Mehmet ALTINTAŞ, (DHA)
  28.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 27.05.2011 - 20:58

  SİMAV’da 19 Mayıs’taki 5.9 büyüklüğündeki depremin artçılarısürüyor. Dün saat 10.43’te 4.5 büyüklüğünde bir deprem oldu. Kısa süreli sarsıntı yüzünden panik yaşanmadı.

  Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, deprem bölgesinde yaşamın normale dönmeye başladığını belirtti, fazla hasarı olan Beyce, Ahmetli, Gökçeler ve Eğirler’deki hazine arazilerine bina yapılması için yer arandığını bildirdi.
  Çiftçi, Tarım İl Müdürlüğü’nün gıda denetimlerini yaptığını, dışarıda kalan hayvanlarla ilgili meralarda açık besi sistemleri oluşturulduğunu belirtti. SGK ve Defterdarlık tarafından vatandaşların neler yapması gerektiği konularında bilgilendirmeler yapıldığını, tescilli yapılarla ilgili Vakıflar Genel Müdürlüğü ve SİT kurumlnun çalışmalarının sürdüğünü anlatan Çiftçi, şunları söyledi:
  “Hasarlı olan 7 okulda ve artçıların devam etmesiyle eğitimin tam rayına oturamadığından SBS’ye girecek olan 2 bin 100 öğrencinin Gediz’de, Kütahya’da veya istedikleri yerde sınava girebilmeleri için Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışma başlattık. 16 kişilik psikolog ve psikiyatri ekibiyle vatandaşların rahatlatılmasına çalışıyoruz. Şu ana kadar toplam 486 yıkık ve ağır hasarlı, bin 194 orta hasarlı, 3 bin 409 az hasarlı
  Destek bekleniyor
  10 bin kişiye yemek dağıtıldığını, pazartesi gününden itibaren de bazı sivil toplum örgütlerinin katkı sağlayacağını anlatan Çiftçi, “Biz bütün yardımları yapıyoruz. Fakat bu devlet desteği. İnsanlarımız toplumun da desteğini, yanlarında olmasını bekliyorlar. Denetimimiz altında buna da biz müsaade ediyoruz” dedi.
  16 caminin hasar gördüğünü, 20 minareyi ekiplerin yıktığını 7’sinin de yıkılacağını kaydeden Çiftçi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yenilerinin yapımı için çalışmaya başlayacağını söyledi.
  Ne biçim güçlendirme
  Öte yandan PTT Bank Simav Şubesi’nin de bir bölümünde kiracı olduğu Telekom binası da 17 Şubat depreminde hasar gördüğü için 230 bin lira harcanarak altı ayda güçlendirildi. Simav Telekom hizmet binasının son depremde çatı katı, iç bölümleri ile taşıyıcı bazı kolonlarında çatlaklar oluştu.
  Merdiven girişi de hasar görüp kapatılınca, binaya yan taraftan girilmeye başlandı. Vatandaşlar PTT Bank’tan hizmet alabilmek için 25 metrelik hasarlı bölgeyi korku ve endişeyle geçmek zorunda kalıyor.
  EBSO’dan yardım
  Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) üyesi sanayiciler, aralarında bir kamyon gıda, giyim ve barınma malzemesi topladı, Simav’a gönderdi. EBSO Meclis Başkanı Mehmet Tiryaki, depremin Simav’da ciddi hasara yol açtığını hatırlattı, “Yaraların sarılmasına az da olsa katkı koymak istedik ve harekete geçtik” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı