Gündem Haberleri

  Simav, 100 saatte 948 kez sallandı

  Hürriyet Haber
  25.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BAŞBAKANLIK Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı, Kütahya Simav’da 19 Mayıs’ta meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından, ilk 100 saatte, büyüklükleri 2.0 ile 5.7 arasında değişen 948 artçı deprem olduğunu açıkladı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün verilerine göre dün saat 05.55’te 4.2 büyüklüğünde, hafif şiddette bir artçı daha meydana geldi. Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Sağlık Bakanlığı ve İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü görevlilerinin yanı sıra, müftü ve imamlardan oluşan ekiplerce deprem mağdurlarına psikolojik destek vermeye başlandığını kaydetti. Çiftçi, depreme ilişkin ön hasar tespit çalışmalarının, önceki gece tamamlandığını belirterek, “Acil boşaltılması gereken konut sayısı 280, yıkık konut sayısı 112, hasarlı oturulamaz konut sayısı 2 bin 437, hasarlı oturulabilir ve sağlam konut sayısı ise 19 bin 672’dir” dedi.

  Çadırdan prefabrike

  Çiftçi, mera olarak kullanılan 111 dönümlük alanı bina yapımı için tahsis ettiklerini belirterek “Buraya 196 adet, içinde tuvalet gibi bölümleri bulunan, 20’şer metrekarelik prefabrik Yunus Emre konutu inşa edilecek” dedi.

  Suistimale suç duyurusu

  KIZILAY, Kütahya’nın Simav İlçesi’nde, depremzedelere verilmek üzere aldığı çadırları bir siyasi partinin amblemi altında dağıtan muhtar hakkında suç duyurusunda bulundu. Kızılay’dan yapılan açıklamada, “Simav İlçesi’ne bağlı Tabakhane Muhtarlığı’nın bugün (dün) kriz masasının yönledirmesi ile Türk Kızılayı’ndan imza karşılığı almış olduğu çadırları bir siyasi partinin amblemi altında dağıttığı tespit edilmiştir. İlgili muhtarlık hakkında yasal işlem başlatılmış ve Türk Kızılayı tarafından olaya el konulmuştur” denildi.

  Onarıldı ama ‘namaz kılınamaz’

  17 ŞUBAT 2009 depreminde zarar gördükten sonra onarılan ve 20 Mayıs’ta açılması planlanan Simav’daki 222 yıllık Nasuh Ağa Camisi, ikinci kez depremden hasar gördü. Açılışından bir gün önce meydana gelen deprem sonrası, cami için “namaz kılınamaz” raporu verildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı