Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Sim kartını takınca yakalandı

  A.A
  07 Ekim 2008 - 12:14 Son Güncelleme : 07 Ekim 2008 - 12:19

  Kocaeli'nin Gebze ilçesinde aracına aldığı “Pippa Bacca” ismiyle tanınan İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualina Di Marineo'yu tecavüz ettikten sonra boğarak öldürdüğü iddia edilen Murat Karataş'ın yargılanmasına başlandı.

  "Barış Gelini Pippa"nın cenaze töreni

  İTALYAN GELİNİN ALBÜMÜNDEN KARELER

  Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” istemiyle yargılanan tutuklu sanık Murat Karataş (38), maktul Giuseppina Pasqualina Di Marineo'nun annesi Elena Manzoni ile müşteki avukatı Mehmet Eke katıldı.

  Maktul Giuseppina Pasqualina Di Marineo'nun İtalya'da yaşayan müşteki konumundaki ablası Antonıa Giuseppına Beatrice Pasgualina Di Marineo duruşmaya gelmedi.

  Mahkeme Heyeti Başkanı Turan Ateş, kimlik tespitinin ardından sanık Karataş'a haklarını hatırlattı. Heyet, Elena Manzoni'nin müdahillik talebini kabul etti.
  Sanık Karataş, avukat tutacak maddi gücü olmadığını, savunmasını avukat desteğinde yapacağını belirtti.

  Müşteki avukatı Mehmet Eke, suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumuna göre sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.
  Tercüman olmadığı için müvekkilinin beyanda bulunamadığını, sonraki celsede yeterli İtalyanca bilen bir tercüman aracılığıyla beyanının alınmasını talep ettiğini belirtti.

  Mahkeme heyeti, müşteki Antonıa Giuseppına Beatrice Pasgualina Di Marineo'nun ifadesinin alınması amacıyla İtalya'daki yetkili adli makama yazılan talimatın tercümesi için Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine yazılan talimat cevabının beklenmesine, 4 tanığın ifadeleri için ise Gebze Ağır Ceza Mahkemesi ile Çerkezköy Asliye Ceza Mahkemesine yazılan talimat cevabının beklenmesine karar verdi.

  Mahkeme heyeti, ayrıca, sanığa müdafi tayin edilmesi için Kocaeli Baro Başkanlığına, yeterli derecede İtalyanca bilen bir tercümanın duruşmada hazır edilmesi amacıyla cumhuriyet savcılığına yazı yazılmasına, suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu nedeniyle sanığın tutuklunun halinin davamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

  İDDİANAME

  Gebze Cumhuriyet Savcısı Kemal Bayık, Milano'dan sanatçı arkadaşı Silvia Moro ile 8 Mart 2007'de “barış ve güven” mesajı vermek amacıyla gelinlikle yola çıkan, Balkan ülkeleri ve Türkiye üzerinden kara yoluyla otostop yaparak Tel Aviv'e ulaşmayı hedefleyen İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualina Di Marineo'yu Gebze yakınlarında tecavüz ettikten sonra boğarak öldürdüğü iddia edilen Murat Karataş hakkında “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” istemiyle hazırladığı iddianameyi Gebze Ağır Ceza Mahkemesine göndermişti.


  Gebze Ağır Ceza Mahkemesi, dava dosyasını, olayın meydana geldiği TEM Otoyolu Dilovası Tüneli'nin doğu kısmının Gebze ilçesi sınırları dışında kalmasından dolayı görevsizlik kararıyla Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi.

  İddianamede, Marineo'nun, Silvia Moro'dan İstanbul'da ayrıldığı, Ankara'ya gitmek için üzerinde gelinliğiyle Gebze'de D-100 kara yolunda otostop yaptığı sırada İzmit yönüne giden Murat Karataş'ın Marineo'yu aracına aldığı, seyir halindeyken Marineo'nun zanlının fotoğrafını çektiği belirtildi.

  TEM otoyolundan İzmit'e giderken Karataş'ın Marineo'nun bacaklarını tuttuğu, Marineo'nun karşı koyduğu ifade edilen iddianamede, Karataş'ın İzmit'e varmadan tünelde aracı durdurduğu, inmek isteyen Marineo'yu saçından çekip içeri aldığı, ırzına geçtikten sonra kendisini şikayet eder korkusuyla boğazını sıkıp öldürdüğü kaydedildi.


  Karataş'ın daha sonra İzmit gişelerinden çıkış ve ardından giriş yaptıktan sonra Gebze istikametine yöneldiği, Dilovası gişelerinden çıkarak Demirciler köyü ormanlığına geldikten sonra maktulün üzerindeki parayı, cep telefonunu, fotoğraf makinesini, kamerasını, pasaport ve kimliğini aldığı, üzerindeki gelinliği çıkarıp cesedi ormana, gelinliği cesetten uzak bir yere attığı, eve gidip kimlik ve pasaportu yaktığı, fotoğraf makinesi ile kameradaki kayıtları sildiği belirtildi.

  CEP TELEFONUNA KENDİ SİM KARTINI TAKINCA YAKALANDI

  Karataş'ın maktulden aldığı cep telefonuna kendi sim kartını takıp kullandığı, daha sonra cep telefonunu sattığını ifade edilen iddianamede, Karataş'ın cep telefonu kayıtlarının araştırılması sonucu yakalandığı, soruşturmada işlediği tüm suçları kabul ettiği, yer göstermesi üzerine cesedin bulunduğu, maktule ait cep telefonu, fotoğraf makinesi ve kameranın da ele geçirildiği bildirildi.


  Cumhuriyet Savcısı Bayık, sanık Murat Karataş'a “nitelikli cinsel saldırı, cebir, tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, kasten yaralama, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek veya yakalanmamak amacıyla öldürme ve hırsızlık” suçlarından “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” verilmesini istedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı