Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Silivrili soydaşlara: Başkan küsmemiş

  Hürriyet Haber
  06 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 06 Temmuz 1999 - 00:01

  Silivri Soydaş Sitesi sakinleri, seçimleri yeniden kazanan CHP'li Belediye Başkanı’nın, DYP adayına destek veren site yönetimi yüzünden kendilerine ‘‘haklı olarak’’ kızgın olmasından korkuyor.

  Silivri'den ilginç bir mektup aldık. Okurumuz site sakinleri adına bize yolladığı mektupta, seçimlerden önce kendileri adına DYP adayına destek açıklaması yapan site yöneticisinin yeniden seçilen CHP'li başkanı 'haklı' olarak kızdırdığını söylüyor. Soydaş Sitesi sakinleri, Başkan Selami Değirmenci'nin seçimlerden önce verdiği yol sözünü yerine getirip getirmeyeceğini merak ediyor. Aynen yayınladığımız mektup hakkında görüştüğümüz başkan ise siteye hiçbir biçimde küskün olmadığını, yolu ilk fırsatta yaptıracağını açıkladı.

  ‘‘Bizler, Bulgaristan-Silistre'den gelen ve Silivri'de kooperatif kurarak ev yaptıran soydaşlarız.

  İnşaat bitti. Bu konutlarda şimdi yaklaşık 1200 kişi yaşıyor.

  Silivri belediye başkanı CHP'li Selami Değirmenci'yi seviyoruz. Çalışmalarını taktirle karşılıyoruz. E-5'ten evlerimize yaklaşık 800 metrelik bir yol var. Başkan Değirmenci , seçim öncesi bu yolun asfaltlanacağına dair söz verdi.

  Ne acıdır ki, şu an Soydaş Konutları'nın yöneticisi, seçim öncesi CHP'li Selami Değirmenci'nin rakibi, DYP'li belediye başkan adayı Tahir Sert ile elele, kolkola ve hiçbirimizin haberi olmadan bir ittifak yapmış.

  Bu yetmiyormuş gibi bütün Silistreli soydaşların da DYP adayına oy vereceklerini açıklamış.

  Yöneticinin adı Mehmet Fırtına. 1960'lı yıllarda o da Silistre'den Türkiye'ye gelme. Silivri'de yayınlanan yerel Trakya Expres adlı gazetenin manşetinde bu dayanışma haber olarak yayınlandı. Seçimler oldu, bitti. 280 oy sahibi olan Soydaş konutları'nda, başkanlığa yeniden seçiler Selami Değirmenci, ancak 90 oy almıştı.

  Selami Değirmenci haklı. Seçim sonrasında ekibiyle mahalleye geldi ve Mehmet Fırtına'ya bağırarak bunları söyledi:

  ‘‘Benim de kökenim sizlerin aynı. Ancak Mehmet Fırtına yöneticilikten hemen istifa etmezse, E-5'le irtibat yolunuzu asfalt yapmam. Yöneticinize baskı yapın, hemen şimdi istifa etsin. Yoksa yine mıcırlı yollarda gidip gelirsiniz.’’

  Yaz aylarında 800 metrelik bu yol yapılmazsa, kış geldiğinde hiç yapılmaz. Yönetici de istifa etmem, ben kimseye destek vermedim iddiasında. Ama, yerel gazete manşetten haberi yayınlamış.

  Lütfen Silivri Belediye Başkanı'na sorar mısınız, bu yol, yani Mehmet Silivrili Caddesi bu yaz asfalt olacak mı, olmayacak mı? Bizim de bilgimiz olsun.’’

  Başkan Selami Değirmenci:

  ‘‘Ben üçüncü dönemdir başkan seçiliyorum. Belediye hizmetlerinde siyasi ayrım yapmam. Mehmet Fırtına denen kişiyi tanırım. Kendisi birlikte çalışılması son derece güç biridir. Ahaliye de 'bu adamı bana göndermeyin' odedim. Ama site sakinleriyle hiçbir sorunum yoktur. Hemen seçimlerden sonra burada parke çalışması yaptık. Yolun asfaltlanması için de aynı şey geçerli ama şu anda belediyemde mali bir sıkıntı var. Bu sıkıntıyı Eylül gibi aşacağımızı umuyorum. O yol asfaltlama programında ilk aşamada yer alıyor, vatandaşlarımın kaygısı olmasın.’’

  DYP adayı Tahir Sert:

  ‘‘MEHMET Bey'i yakınen tanırım. Site yönetiminin seçimlerden önce bana destek verdiği doğrudur. O sıralarda da, seçilerden sonra da bu destek meselesinin sorun olduğunu başkanın bu insanları tehdit ettiğini duydum. Duydum diyorum, çünkü gözümle görmedim. Ama bu tür bir yaklaşım varsa, bu siyaseten çok çirkin olur. Belediye hizmetleri bütün seçmenlere adaletli dağıtılmalıdır.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı