MERSİN HABERLERİ

Şili'nin Ankara Büyükelçisi'nden işbirliği teklifi

DHA
27.04.2017 - 17:29Son Güncelleme :
DHA


MERSİN'e gelen Şili'nin Ankara  Büyükelçisi Jose Manuel Silva, Mersin Serbest Bölgesi'nde bir depo satın alarak, buradaki ticaretlerini geliştirmek istediklerini söyledi.
Şili Büyükelçisi Jose Manuel Silva ve beraberindeki heyet, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ı etti. Büyükelçisi Silva, Mersin Serbest Bölgesi'nde tarım ürünleri, dondurulmuş balık ve et tarzında ürünleri depolayarak pazarlamak istediklerini söyledi.
Silva, küçük bir ülke olmaların rağmen her zaman büyük düşündüklerine dikkat çekerek, "Şili, Peru, Meksika, Kolombiya olmak üzere 4 ülke, Mersin Serbest Bölgesi'nde bir depo alıp buradaki ticaretlerini geliştirmek istiyor. 4 ülkenin bu depoda ürünleri olacak ve Türkiye'ye bu ürünler sunulacak. Sadece Türkiye değil, Türkiye'nin doğusundaki ülkelerde de yapmayı planlıyoruz. Doğudaki ülkeler hakkında pek bir şey bilmiyoruz. Siz yıllardır onlarla ilişki halinde olduğunuz için bize yardımcı olabileceğinizi düşündük. Kısa süredir Türkiye'de olmama rağmen yatırım yapılabilecek çok yer gördüm. Kilometre bazında uzak olabiliriz ama düşünme anlamında düşündüğümüzden daha da yakınız. Burada yaptığınız otobanları, köprüleri gördüm. Şili'de de bunları yapabiliriz. Sizin önerilerinizi almak istiyorum. Kendi insanlarımızı buraya getirerek, nasıl iş yapılacağını göstermek istiyoruz. Ticaret demek bir figür değil, aynı zamanda konuşmak, tanışmak ve birbirinizi anlamaktır"dedi.
Başkan Kocamaz da Serbest Bölge fikrin doğru bir karar olduğunu düşündüğünü dile getirdi. Mersin'in cennetin yeryüzü şubesi olduğunu ifade eden Başkan Kocamaz, "Mersin gördüğünüz gibi cennetin yeryüzü şubesi. Aklınıza gelen her ürün burada yetişir. Türkiye zaten Asya ile Avrupa arasında bir köprü. Serbest Bölge'de bir depo aktarma istasyonu istemelerinin doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. Tabi bu tür ilişkiler geliştikçe iki ülkenin hangi konularda birbirine katkı sağlayacağı daha iyi görülür. Organize Sanayi'de uluslararası çalışan birçok firma var. Bunların iş kollarından hangileri Şili'de karşılık bulur, bunları değerlendirmek lazım" diye konuştu.
Başkanı Kocamaz, Büyükelçi Silva'ya çini işlemeli mozaik tablo hediye etti. Büyükelçi Silva da Başkan Kocamaz'a Türkiye - Şili Dostluğu plaketi hediye etti.

MERSİN, (DHA)
FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Şili'nin Ankara Büyükelçisi'nden işbirliği teklifi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Nisan 2017 tarihinde saat 17 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şili'nin Ankara Büyükelçisi'nden işbirliği teklifi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı