Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şilili hakimler özür diledi

  Hürriyet Planet
  05.09.2013 - 09:48 | Son Güncelleme: 05.09.2013 - 12:16

  Şili'de hakimler kurulu, beklenmedik bir çıkış yaparak askeri cunta döneminde hakimlerin temel hakları koruyamadığını söyleyerek özür diledi.

  Yargı Barışı Ulusal Birliği bir açıklama yaparak askeri yönetim altında yargının temel hakların koruyucusu olma rolünü terk ettiğini söyleyerek şöyle devam etti:

  "Özellikle Yüksek Mahkeme hakimleri, devletin istismarı yüzünden mağdur olanları korumakta başarısız oldu. Yargıçlar, olaylara müdahale etmelerini isteyen kurbanların durumunu göz ardı etti. Şimdi ise kurbanlardan ve Şili toplumundan af dilemenin zamanı geldi. Şili yargısı, diktatör tarafından zulme uğrayanların haklarını korumak için daha çok şey yapmalıydı."

  Şilili yargıçların bu özrü, General Pinochet'yi iktidara getiren darbenin 40'ıncı yıldönümünden bir hafta önce geldi. Şili'de 1973'ten 1990'a kadar iktidarda olan General Augusto Pinochet'nin diktatörlüğü döneminde 3 binden fazla insan öldürülmüştü. Şilili hakimler, yakınlarının kaçırıldığını veya öldürüldüğünü söyleyen 5 bin başvuruyu reddetmişti.

  Şili'de geçtiğimiz ay muhafazakar senatör ve Özgür Demokratik Birlik Partisi'nin eski başkanı olan Hernan Larrain, partisinin o dönemdeki faaliyetleri yüzünden özür dilemişti. Bunun üzerine Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera da 11 Eylül 1973'teki darbenin "tarihi bir gerçek" olduğunu söylemişti.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı