Ege Haberleri

EGE

  Silikozis korkusu yüzünden işçi bulamıyorlar

  İZMİR, (DHA)
  28.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı ve EBSO 14. Dokuma ve Kombine Tesisler Sanayi Meslek Komitesi Üyesi Hilmi Uğurtaş, basında yer alan silikozis hastalığı haberlerinin, sektöre ilişkin yanlış bir algı yarattığını ve bu nedenle çalışacak eleman bulmakta zorluk çekildiğini söyledi.

  Türkiye’nin istihdam ve katma değer yaratan en önemli sektörlerinden biri olan tekstilde, yanlış ve eksik bilgilendirmeden kaynaklanan olumsuz yargıların doğru bilgilendirmelerle aşılabileceğini belirten Uğurtaş, silikozis hastalığına neden olan işlemin (denimin kumla yapılan eskitmesi) geçmişte bazı işletmelerde yetersiz önlemlerle uygulandığını artık bu yöntemin ülke genelinde de kullanılmadığını vurguladı.
  Bir dönem bu hastalığa neden olan yöntemlerle yapılan eskitme işlemlerinin, genelde merdiven altı üretimlerde, denetim boşluklarına sığınarak yapıldığını belirten Özgün Boya’nın sahibi Hilmi Uğurtaş, şunları kaydetti: “Şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim. Biz firmamızda kumu hiç kullanmadık. Biliyorum ki diğer arkadaşlarım da bu hastalığa neden olacak hiçbir şey kullanmadı. Bu nedenledir ki İzmir’de ben bu hastalığı hiç duymadım. Zaten sektör şu anda bu işi de yapmıyor. O sistem tarihte kaldı. Denime eskimişlik görüntüsü artık, el zımparası ya da lazer teknolojisi kullanılarak veriliyor. Ancak bir dönem basında yer alan silikozis hastalığı haberleri kamuoyunda sektöre ilişkin çok yanlış bir algı yarattı ve bu da ciddi zarar verdi. Özellikle yıkama yapan firmalarda ciddi eleman arayışlarımız var.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı