"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Silikon 50 yıldır tahtından inmiyor

Son dönemde her ne kadar yağ enjeksiyonları, hyalüronik asit kökenli dolgu maddesi enjeksiyonları, vakum ve kök hücre teknolojilerinden söz edilse de, silikon hâlâ meme büyütmede en çok tercih edilen yöntem...

Kadınların silikon protezler konusunda en önemli şikayeti (özellikle de ince yapılı kadınların), silikonun üst kısmının sert bir geçiş yaratması nedeniyle, yandan bakıldığında silikon takıldığının çok net anlaşılmasıydı.
Ne var ki, Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ferit Demirkan, yaklaşık 50 yıldır kullanılan silikon protezlerin son yıllarda neredeyse evrim geçirdiğini, yeni protezlerin göğüs duvarına oturan bölümlerinin yenilenmesi sayesinde meme estetiğinde daha doğal sonuçlar elde edildiğini söylüyor:
“Artık silikon protezlerin üst ve arka kısmında daha yumuşak kıvamlı bir silikon kullanılıyor. Alt ve ön tarafta ise uygun duruşu sağlamak için standart, kendi şeklini koruyan sert silikonla ikinci bir tabaka oluşturuluyor. Böylece yukarıdan ya da yandan bakıldığında, memenin üst kısmında silikon takıldığını gösteren bir sert hat oluşmuyor. Oluşmadığı için de kişi silikon taktırıp memesini büyütmüş gibi görünmüyor.”

EDİTÖRDEN...

Uzun ve dolgun saçlar

Lee Stafford’ın yeni ürünü “My Big Fat Healthy Hair Shampoo”, yıpranmış saçlara bakım yapıyor ve hacim veriyor. Saçlara dolgun ve ışıltılı bir görünüm kazandıran ürün, bakımsız saçları onarıp daha sağlıklı görünmelerini sağlıyor. Fiyatı ise 23.50 TL...

Işıltılı bir göz çevresi

Dr. Sebagh’ın göz bakım ürünü “Eye Primer Lift”, aktif içerikleri sayesinde cildin hızlı bir şekilde toparlanması ve sıkılaşmasını sağlıyor. Kolajen senteziyle hücreleri uyarıyor, böylece göz çevresindeki kırışıklar doluyor, göz çevresi toparlanıp sıkılaşıyor. Fiyatı 171 TL...

Tenlerde Uzakdoğu esintisi

Grace Cole markasının Element serisinde, Uzakdoğu’dan esinlenilerek geliştirilmiş banyo ve vücut bakım setleri bulunuyor. Baştan çıkarıcı vahşi incir ve vanilya kokularıyla yaratılmış vücut jeli ve vücut losyonu, cildi besleyerek rahatlatıyor. Satış fiyatı ise 27.50 TL...

İNCE KENARLI PROTEZLER

- Kenarları inceltilmiş olan yeni protezler, göğüs ön duvarının yapısına daha iyi uyum sağlıyor.
- Yeni poliüretan kaplamalı protezler sayesinde vücutta estetik operasyondan sonra daha az kapsül (vücudun protezi reddiyle ortaya çıkan sertlikler) oluşuyor.
- Silikon implantı saran poliüretan köpük, zaman içinde vücut dokularında çözünüyor ve silikonun çevresinde sert bir tabaka oluşmasını engelliyor.

Göz alıcı parlaklık

Bu yıl kış makyajında “nude” ve “smokey” trendlerine yepyeni bir stil eklendi: Gözlerde ve dudaklarda kullanılan parlak renkler, puslu kış günlerini aydınlatacak.

Soğuk günleri iliklerimizde hissetmeye başladığımız şu günlerde makyaj artistleri içimizi ısıtan bir sloganla karşımıza çıkıyor ve “Renkten vazgeçmeyin!” diye haykırıyor. Neon pembe, parlak mavi, cesur sarı ya da görkemli kırmızı gibi dikkat çekici renkler, makyajın en gözde tonları arasında yer alıyor.
Bu cesur renkleri kullanırken profesyonel ellerden yardım alan top modeller ve oyuncular, sarı göz farları ya da eflatun dudaklarla bile inanılmaz çekici görünüyor. Peki, bu sıra dışı tonları günlük hayata nasıl uyarlayacağız?
İşte, göz alıcı bir makyajın sırları...
- Doğru bir baz ürünle, ciltteki lekeleri ve ton dengesizliklerini kapatın.
- Üzerine cilt tonuna uygun akıcı bir fondöten uygulayın ve transparan bir pudrayla ürünü sabitleyin. Uzmanlar, kırışıklıkları daha da belirgin hale getirdiği için kapatıcı kompakt fondötenleri önermiyor.
- Ardından göz ve dudaklarda çılgın renklerle uygulama yapın...
- Bu makyaj stilinde allıktan uzak durmak gerekiyor. Amaç dikkati gözlerdeki ve dudaklardaki renk yoğunluğuna çekmek çünkü... Yine de yanaklarda tazelik isteyenler şeftali ya da gülün yumuşak tonlarını tercih edebilir.

“TEK RENK AİLESİ” KURALINA DİKKAT!

Bu trendi takip etmek isteyenlerin, göz makyajında “tek renk ailesi” kuralına dikkat etmeleri şart! Örneğin, gözler güçlü turkuvazla parlıyorsa, göz kaleminin de mavi tonlarda olmasına dikkat edilmeli...
Bu arada şeker tonları da kendi içinde uyumlu bir renk ailesidir.
Göz makyajının renk seçiminde, giyilecek elbisenin saç ve göz renginden çok daha önemli olduğu unutulmamalı.
Geniş bir alana ve yoğun bir şekilde uygulanması gereken parlak mavi ve tonları için kaliteli materyaller gerekir.
Göz makyajında kural; tüm koyu tonlar göz kapağının üst kısmına, açık tonlar ise kaş çizgisine kadar olan bölüme uygulanır.

RUJDAN ÖNCE FONDÖTEN

Makyaj artistleri, “Bu makyajda sınırlama yok. Dudaklarınız ister ince ister kalın olsun, bu trendi uygulayabilirsiniz” diyor. Önemli olan uygulamanın doğru şekilde yapılması. Rengin belirgin şekilde ortaya çıkması için dudaklar öncelikle bir fondötenle astarlanmalı. Ardından dudağın aynı tonunda bir dudak kalemiyle kontur belirginleştirilmeli. Son olarak ruj, bir fırça yardımıyla sürülmeli. Renk seçimi cilt tonuna uygun olmalı.

4 boyutlu güzellik

Ruh sağlığının beden sağlığına ciddi etki ettiğine dikkat çeken bilim adamları, son dönemde bu görüşe bir de “güzellik” faktörünü ekledi.

Medikal Estetik Hekimi ve Beslenme Danışmanı Dr. Gönül Ateşsaçan, dört boyutlu güzellik kavramını “Ruh-beden, duygu-beden, zihin-beden ve fizik-beden” güzelliği olarak açıklıyor:
“Bu yaşamda her şey çok hızlı gelişirken, zihin buna adapte oluyor ve kendimizi her şeye karşı savunmamızı sağlıyor. Modern çağın getirdiklerine
uyum sağlamak ve varlığımızı korumak adına zihin sürekli planlar yapıyoruz, egomuz çok yükseliyor. Zihin sesi yükselirken, kalbimizin sesini duyamıyoruz.
Sonuç olarak zihindeki olumsuz beklentiler, duygu bedenini değiştirerek korkuları yükseltiyor, kaygılara dönüştürüyor. Olumsuz düşünceler bedeni mizin titreşimini değişti-rerek, fiziksel değişmelere neden oluyor ve hastalıklar başlıyor. Bilincimiz şifalan-madan, sağlığımıza kavuşa-mıyoruz. Bu dört beden uyum içinde olduğunda sağlıklı bir güzellik ortaya çıkıyor.”

X