Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Şili'de üniversite öğrencileri sokakta

  AA
  06.09.2013 - 11:38 | Son Güncelleme: 06.09.2013 - 11:47

  Şili'nin başkenti Santiago'da onbinlerce üniversite öğrencisi eğitim sisteminde reform isteğiyle yine gösteri yaptı.

  Polise göre 50 bin, gösterileri düzenleyenlere göre 80 bin öğrenci başkent sokaklarında "zorba eğitime son" yazılı pankartlar taşıdı. Şili Üniversite Öğrencileri Konfederasyonu'nun düzenlediği gösteride, yüz kadar öğrencinin güvenlik güçlerine taş ve sopalarla saldırdığı, polisin göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale ettiği belirtildi.
  Polis raporuna göre, olaylar sırasında 214 kişi gözaltına alındı, 34 polis yaralandı.
  Dünyanın en büyük bakır üreticisi ve Latin Amerika'nın ekonomisi güçlü ülkelerinden Şili'de öğrenciler, zengin kaynaklardan elde edilen gelirin eğitim başta olmak üzere halkın temel ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılması gerektiğini savunuyor.
  Okul harçlarının, çoğu ailenin karşılayamayacağı kadar yüksek olduğunu ileri süren öğrenciler, 2011'de aylarca süren gösteriler düzenlemişti. Öğrencilerin, eylemlerine 2012'de de devam etmesi üzerine Devlet Başkanı Sebastian Pinera, eğitim sistemine ek kaynak sağlanması için vergi reformu yapmış ancak sorunlar yine de çözülememişti.

  Meksika’da da protesto var

  Öte yandan Meksika'da da eğitim reformu protesto edildi. Ülkenin birçok bölgesinden gelen yaklaşık 2 bin 500 öğretmen, başkent Meksiko'daki uluslararası havaalanına giden anayolu kapattı.Havaalanı sözcüsü, 2 bin kadar polisin, uçaklarına binebilmeleri için yolculara kolaylık sağlamaya çalıştıklarını belirtti. Uçuşların gösteriden etkilenmediği bildirildi. Öğretmenler iki haftadır başkentte gösteri düzenliyor.Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto tarafından gündeme getirilen eğitim reformu, öğretmenlerin ücretlerinde kesinti öngörüyor. Mesleğe giriş ve yükselme koşullarını da yeniden düzenleyen tasarı, Nieto'nun 1 Aralık 2012 tarihinde göreve gelmesinin ardından üç büyük partinin desteğiyle meclis gündemine gelmişti. Nieto, Senato'dan geçen yasa tasarısını, "Meksika'nın büyük dönüşümünde temel unsurlardan biri" sözleriyle tanımlıyor. Devlet Başkanı, "Reformun Meksika'nın genç nesillerine daha iyi bir eğitim sağlayacağını" savunuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı