MERSİN HABERLERİ

Şili, 90 yıllık ilişkileri geliştirmek istiyor

DHA
29.04.2017 - 12:11Son Güncelleme :
DHA

MERSİN'e bir dizi inceleme ve temaslarda bulunmak üzere gelen Şili Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Jose Manuel Silva, Türkiye ile 90 yılı aşkındır sürdürülen ilişkilerin geliştirilmesine büyük önem verdiklerini söyledi.
Şili Ankara Büyükelçisi Jose Manuel Silva, Tanıtım ve Ticaret Ofisi Yetkilisi Özge Tüysüz Garate ve Mersin Fahri Konsolosu Kerem Muradi eşliğinde Vali Özdemir Çakacak’ı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Vali Çakacak, Büyükelçi Silva’yı Mersin’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Şili’nin Türkiye Cumhuriyeti’ni tanıyan ilk Latin Amerika ülkesi olduğunu hatırlattı. İki ülke arasındaki ilişkilerin dostluk ve işbirliği çerçevesinde devam ettiğini belirten Vali Çakacak, bu ilişkilerin güçlendirilmesi için iki ülke tarafından da önemli girişimlerde bulunulduğunu söyledi. Bu tür ziyaretlerle geliştirilecek işbirliklerinin iki ülke arasındaki ticaret hacmini daha da arttıracağına ve ekonomik ilişkilerin daha iyi noktalara taşınacağına dikkat çeken Çakacak, Şili’nin Valparasio kenti ile Mersin’in kardeş şehir olduğunu da sözlerine ekledi.
Büyükelçi Silva ise, 90 yılı aşkın süredir karşılıklı işbirliği çerçevesinde sürdürülen ilişkilerin daha da geliştirilmesini amaçladıklarını kaydetti. Türkiye ve Şili arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi kadar Mersin ile olan ilişkilerin de geliştirilmesine büyük önem verdiklerini kaydeden Silva, Şili, Peru, Meksika ve Kolombiya olarak vardıkları anlaşma gereği, Mersin üzerinden hem Türkiye ile hem de doğusundaki ülkelerle ticaret yapmak istediklerini bu nedenle de ürünlerini pazarlamak için Mersin Serbest Bölgesi'nde bir depo satın almak istediklerini sözlerine ekledi.

MERSİN, (DHA)
FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Şili, 90 yıllık ilişkileri geliştirmek istiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Nisan 2017 tarihinde saat 12 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Şili, 90 yıllık ilişkileri geliştirmek istiyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı