Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Silahta yeni dönem

  Umut ERDEM/ANKARA
  07 Haziran 2013 - 09:12Son Güncelleme : 07 Haziran 2013 - 09:17

  TBMM İçişleri Komisyonu bünyesinde oluşturulan Silah Kanunu Tasarısı Alt Komisyonu tasarı üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Tasarı, gizli tanıklara ve itirafçılara da hayati tehlikeleri olması durumunda silah ruhsatı verilmesini öngörürken, suça karışmamış ruhsatsız silahların da bir yıl içinde teslim edilmesine izin veriyor. Tasarıda Cumhurbaşkanınki de dahil tüm silahların balistiklerinin alınacağı belirtiliyor.

  Alt Komisyon raporu, üç haftalık çalışma sonrası İçişleri Komisyonu’na sunuldu. Yeniden düzenlenen tasarıda özetle şu düzenlemeler yer alıyor:

  18 YAŞINDAN KÜÇÜĞE BİBER GAZI YOK
  Biber gazı ilk kez tanımlandı. Polisin biber gazı kullanımına herhangi bir sınır getirilmezken, sokaktaki vatandaşın kullanacağı biber gazına yönelik sınırlar yönetmelikle belirlenecek. Vatandaşa satılan biber gazındaki kimyasal etken madde, polisin kullandığından yüzde 12 oranından daha düşük olacak. Biber gazı piyasada 18 yaşından küçüklere satılamayacak. İzinsiz biber gazı imal ve ithal edenler 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

  POLİSE TANK YOLU AÇIK
  Milli Savunma Bakanlığı, TSK, MİT, Emniyet ve Jandarma Genel Komutanlığı, görevlerine yerine getirmek amacıyla görevlerine uygun her türlü silah ithal edebilecek. “Her türlü” ifadesi metinden çıkarılamadığı için Emniyet ve MİT tank, top, füze, uçak gibi ağır savaş silahı ithal edebilecek. Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, Emniyet müdürleri, polisler, askerler başta olmak üzere kim olursa olsun geçmişte alınmış veya yeni verilmekte olan tüm silahların mermi çekirdek ve namlularına ilişkin balistik veriler tek bir merkezde toplanacak. Eski ruhsat sahipleri, üç yıl içinde verilerin Balistik Veri Bankası’na girilmesini sağlayacak. Böylece silahlardan alınan veriler geçmişte işlenmiş faili meçhul cinayetlerdeki silahların verileriyle karşılaştırılma imkanı doğacak.

  RUHSAT KOMİSYONU KURULUYOR
  Silah satın alma ve taşıma yaşı 24 olarak belirlendi. Av tüfeği taşıma yaşı ise 18. Silah ruhsatını Valilik bünyesindeki Silah Ruhsat Komisyonu verecek. Komisyonun ruhsat kararını Valiler belli sürede imzalayacak. Komisyonun karar alması halinde AVM’lere silahla girilemeyecek. Düğün törenleri, bar, pavyon, gece kulübü gibi alkollü içki tüketilen eğlence yerlerine artık silahla girilemeyecek. Bu kurala uymayanlara 2 bin TL civarında para cezası uygulanacak.

  İTİRAFÇILARA VE GİZLİ TANIKLARA SİLAH
  Valiliklerde kurulan bir Komisyon, Terörle Mücadele Yasası’nın 20. maddesi kapsamında suçun aydınlanmasına yardımcı olan itirafçı veya gizli tanık gibi koruma altına alınanlara, hayatlarının tehlikede olduğu belirlenirse silah verilecek. Böylece itirafçı olan veya gizli tanık olarak koruma altına alınan teröristler veya adam öldürmüş kişilerin hayati tehlike içinde bulunduğu konularda somut tespit olması halinde silah verilecek. Silah izni, oluşturulacak komisyonun uygun görüşüyle verilecek.

  PKK’YA SİLAH TESLİMİ İMKANI
  Ruhsatsız silahı olanlar, bir yıl içinde ilgili kamu kurumuna teslim edebilecek. Silah, herhangi bir suçta kullanılmamışsa soruşturma açılmayacak. Ruhsatsız silahla işlenen suç oranının yüzde 83 olduğu dikkate alındığında bu suç oranının düşmesi bekleniyor. Bu af düzenlemesi, çözüm sürecinde sicili temiz olan ve suça bulaşmamış örgüt mensuplarının elindeki silahları teslim etmesini de kapsayacak.

  ALKOLLÜYE YASAK
  Alkollüyken silah taşıyanlara 600 TL ceza kesilecek. Birden fazla alkollüyken silah taşıması halinde 5 yıl süreyle ruhsat verilmeyecek, silah müsadere edilecek. Milletvekilleri ve kamu görevlilerinde bulunan ikiden fazla silah artık harca tabi olacak.

  CEZALAR
  İzinsiz kalaşnikov, lav silahı gibi savaş silahı imal veya ithal edenlere en az 10 yıl hapis ve 200 bin TL’ye kadar para cezası verilecek. İzinsiz tabanca imal ve ithal edenlere 6 ila 12 yıl arasında hapis ve 200 bin TL’ye kadar para cezası kesilecek. İzinsiz kılıç, şişli baston, susturucu gibi silahlar imal ve ithal edenlere 2 ila 5 yıl arasında hapis cezası verilecek.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı