Teknoloji Haberleri

  'Silahlı örgütler İHA'lardan yararlanabilir'

  BBC Türkçe
  12.01.2016 - 07:12 | Son Güncelleme:

  İngiltere'de Oxford Araştırma Grubu isimli düşünce kuruluşuna bağlı Remote Control Projesi, insansız hava araçlarının (İHA) silahlı gruplar tarafından "basit, ucuz ve etkili patlayıcılar" olarak kullanılabileceği uyarısında bulundu.

  Silahlı örgütler İHAlardan yararlanabilir

  Kuruluşun konuya ilişkin raporunda üreticilerin İHA'ları uçuşa kapalı bölgelerin GPS koordinatlarıyla programlaması gerektiği tavsiye edildi.

  İngiliz hükümetinin frekans bozucu aletlerle ilgili yasaları gevşetmesi, öte yandan ruhsatlandırma düzenlemelerinin sıkılaştırılması da öneriliyor.

  Raporda "Bir dizi terörist, asi, suçlu, kurumsal ve eylemci tehdit grupları sivil İHA'ları saldırılar ve istihbarat toplamak için kullanabildiklerini gösterdiler" ifadeleri yer alıyor.

  Drone sahipleri için tarihi bir kararDrone sahipleri için tarihi bir karar

  Rapor "İHA'ların düşmanca kullanımına karşı düzenlemeyle ilgili, pasif ve aktif tedbirler hiyerarşisi kullanılması gerekir" diyor. Düşünce kuruluşu, ticari İHA'ların taşıma kapasitesinin sınırlandırılması, uçuşa yasak bölgelere girince güvenlik alarmının devreye girmesi ve yaratıcı İHA mücadele sistemlerinin geliştirilmesi tavsiyesinde bulunuyor.

  "İHA'LARI ENGELLEMEK ÇOK ZOR"

  Birmingham Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Profesörü David Dunn ise ruhsatlandırmanın silahlı örgüt üyelerini caydırmayacağını düşünüyor.

  "Yasalara uyan vatandaşlar kayıt yaptıracaktır ancak teröristlerin ve suçluların yurtdışında İHA satın alıp burada kullanmalarını engellemek çok zor" dedi.

  Google drone taşımacılığına başlıyorGoogle drone taşımacılığına başlıyor

  Rapora göre İHA'larla ilgili kuşku uyandırıcı bir dizi faaliyet belirlendi.

  Fransa'da kaynağı belirsiz İHA'lar ABD Büyükelçiliği ve Eiffel Kulesi üzerinde uçuruldu.

  Londra polisi Ocak 2013 ile Ağustos 2015 arasında 20 şüpheli İHA uçuşu belirledi.

  Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) Irak'ta keşif uçuşlarında İHA'ları kullandığını gösteren videolar yayınladı.

  "Uzaktan kumandalı tekonoloji savaşlarını kontrol etmenin mümkün olmadığı" ifade edilen raporda nihai savunmanın tehditin kaynaklarının ele alınarak yapılabileceği belirtiliyor.

  Silahlı örgütler İHAlardan yararlanabilir

  Etiketler: drone , savaş
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı