ANKARA HABERLERİ

Silahların dörtte üçü sivillerin ellerinde

Hürriyet Haber
02.08.2009 - 00:00Son Güncelleme : 01.08.2009 - 20:20

Uzmanlar dünyada dolaşımda olan 875 milyon silahın yüzde 74’ünün sivillerin elinde bulunduğuna işaret ediyor. Silah sahibi olmanın "güvenliği getirmeyeceğini", silah kullanımının her geçen gün artmasının endişe verici boyutlarda olduğu dile getirildi.

Hürriyet Haber

HACETTEPE Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hilal Özcebe, dünyada her yıl 300 binin üzerinde kişinin ateşli silah nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, "dolaşımda olan 875 milyon silahın yüzde 74’ünün sivillerin elinde" bulunduğuna işaret etti.

Ateşli silahların, yaralanma ve ölüme yol açması, önlenebilir olması nedeniyle ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi. Pek çok kişinin güvenliğini sağlamak için silah sahibi olmak istediğini belirten Özcebe, silah sahibi olmanın "güvenliği getirmeyeceğini", silah kullanımının her geçen gün artmasının endişe verici olduğunu dile getirdi. Özcebe, şöyle devam etti:

Sadece yüzde 3’ü poliste

"Her gün silah nedeniyle gerçekleşen tahmini bin ölümün yaklaşık 250’si savaşlarda veya silahlı çatışmada meydana gelmekte, geri kalanının yüzde 56’sı cinayetler, yüzde 14’ü intiharlar ve yüzde 5’i kaza ile olan ölümlerdir. ABD’de yapılan bir çalışmada, evde bir silah bulundurulmasının ev halkından bir kişinin cinayet, intihar veya kaza sebepleriyle ölme riskini yüzde 41, kadınların silah ile ölme riskini ise üç kat artırdığı tespit edilmiştir. Diğer araçlarla yapılan saldırılarla karşılaştırıldığında, ateşli silahlarla gerçekleştirilen bir saldırının ölümcül sonuçlara yol açma olasılığı 12 kat daha fazladır."

Dünya genelinde "dolaşımda olan 875 milyon silahın yüzde 74’ünün sivillerin elinde" bulunduğuna işaret eden Özcebe, "Yüzde 22,9’u hükümet ve silahlı kuvvetlerde, yüzde 3’ü poliste, yüzde 0,1’i silahlı muhalif gruplarda bulunmaktadır" şeklinde konuştu.

Erkeklik göstergesi

Özcebe, dünyada her yıl 300 binin üzerinde kişinin ateşli silah nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, "200 binin üzerinde insan ateşli silahlarla öldürülmekte, 50 bin civarında insan ateşli silahlarla intihar etmekte, 60-90 bin insan ise silahlı çatışma ve savaşlarda öldürülmektedir. 1 milyonun üzerinde insan da ateşli silahlarla yaralanmakta" dedi.

Silah sahibi olma isteği ya da silah kullanma davranışının erkeklerde daha sık görüldüğünün altını çizen Özcebe, şunları söyledi:

"Erkeklik göstergesi olarak görülen silah sahibi olma ya da taşıma davranışı, sosyal olarak erkeğe yüklenen roller arasındadır. Kadınlarda silah taşıma daha az görülmekle birlikte, silahla yaralanma ve ölümlerde kadınlar, önemli bir risk grubunu oluşturmaktadır. Türkiye’de ise yaklaşık olarak 10 kişiden birinin ruhsatlı ya da ruhsatsız silah sahibi olduğu tahmin edilmektedir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Silahların dörtte üçü sivillerin ellerinde haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:53
  • Guneş
   06:32
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:48
  • Yatsı
   20:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı