Dünya Haberleri

DÜNYA

  Silahlara veda

  A.A.
  14 Şubat 2006 - 12:34Son Güncelleme : 14 Şubat 2006 - 14:48

  Filistin'de iktidarı ele almaya hazırlanan Hamas örgütü, militanlarından silah topluyor.

  İsrail gazetesi Haaretz'in verdiği habere göre, örgütün askeri kanadı İzzeddin Al Kassam Tugayları, Gazze'nin kuzeyinde militanlarından silah toplama ve silahları kayıt altına almayı tamamladı. Silah toplama işleminin, 25 Ocak'ta yapılan seçimlerden sonra, örgütün siyasi liderlerinin talimatı üzerine yapıldığı bildirildi. Toplanan silahlar Gazze'de örgütün askeri kanadının liderlerine teslim edildi. Haberde, Gazze'nin orta ve güney kesimlerinde ise El Fetih ile Hamas arasındaki çatışmaların, silah toplama işlemini engellediği belirtildi.

  Hamas kaynakları, silah toplanmasının, Batılı ülkelere, örgütün kendi bünyesinde disiplini sağlamada başarılı olduğunu gösterme amacını taşıdığını söylerken, bu işlem aynı zamanda, gelecekte tüm grupların silahlardan arındırılması ve İsrail ile ateşkesin uzatılması olasılığının bir adımı olarak değerlendiriliyor.

  Örgütün silah toplama işleminin, tüm Filistinli silahlı grupların tek bir çatı altında toplanması yönünde bir adım olabileceği yorumu da yapılıyor. Hamas, geçen yıl Eylül ayında bir sokak gösterisinde meydana gelen patlamada 20 Filistinlinin hayatını kaybetmesi üzerine, silahlı gösterilere son vermişti.

  NY TIMES: ABD VE İSRAİL HAMAS'I İSTİKRARSIZLAŞTIRMAK İSTİYOR

  New York Times gazetesi, ABD ve İsrail'in Filistin'deki seçimlerin galibi Hamas'ın yetkililerinin başarısızlığa uğramasını ve yeni seçimlerin düzenlenmesini sağlamak amacıyla Filistin hükümetini istikrarsızlaştırma olanaklarını değerlendirdiğini ileri sürdü.

  New York Times'ta, isim vermeden İsrailli yetkililer ve batılı diplomatlara dayanılarak verilen haberde, niyetin, Filistin Yönetimi'ni finans olanaklarından ve uluslararası ilişkilerden mahrum ederek, birkaç ay içinde Filistin lideri Mahmud Abbas'ı yeni seçimler yapılması çağrısında bulunmak zorunda bırakmak olduğu belirtildi.

  Haberde, Hamas idaresinde çok mutsuz olan Filistinlilerin reform geçirmiş ve uslanmış bir El Fetih'e yönelmelerinin umut edildiği ifade edilerek, bu yaklaşımın Amerikan Dışişleri Bakanlığı ile İsrail hükümetinin çok üst düzey yetkililerince tartışılmakta olduğu kaydedildi.

  Haberde, ayrıca Hamas'a, İsrail'in var olma hakkını tanımak, şiddetten vazgeçmek ve Filistinlilerin İsrail ile önceden yaptığı anlaşmaları kabul etmekle, uluslararası planda tecrit ve çöküş arasında bir tercih yapma şansı verileceği belirtildi.

  New York Times, yapılan kamuoyu araştırmalarının, Hamas'ın seçim başarısının arkasında, Filistinlilerin günlük yaşamlarını iyileştirme sözlerinin yattığını gösterdiğini kaydederek, ABD ve İsrail'in Hamas'ın bu üç isteğe olumlu yanıt vermemesi halinde Filistinlilerin yaşam koşullarının daha da kötüleşeceğini düşündüğünü yazdı.

  Haberde, bu senaryoların sahiplerinin, Hamas'ın yönelim değiştirme çağrılarını reddettiğini ve bu istekleri radikal dinci hareketin şu anda yerine getirmeyeceğini bildiğinin ve “amaçlarının Hamas'ı bu tercihin sorumluluğunu üstlenmek zorunda bırakmak olduğunun” altı çiziliyor. Haberde, ayrıca bu stratejinin, Hamas'ın başta Suriye, İran ve özel bağışçılar olmak üzere, İslam dünyasında destek arayacak olması yüzünden risk taşıdığına işaret ediliyor.

  HAMAS: “YENİ HÜKÜMETİ DEVİRME ÇABALARI İKİYÜZLÜLÜK”
    
  Hamas, ABD ve İsrail'in “örgütü devirmeye çalışacağına” ilişkin basında çıkan haberlere atfen, ”gelecekteki bir Filistin hükümetini devirme çabalarının ikiyüzlülük olduğunu” belirtti. Hamas sözcüsü Muşir El Masri, yaptığı açıklamada, “bunun, Amerikalıların sabah akşam çağrısını yaptığı demokratik sürecin reddedilmesi” olduğunu ifade etti. “Bunun bir müdahale ve halkın toplu cezalandırılması olduğunu, çünkü halkın demokratik süreci şeffaf ve dürüst bir yolla uyguladığını” belirten El Masri, “bu çabalarla mücadele için güçlü bir İslami ve Arap tutumuna gerek olduğunu” söyledi. Yeni Filistin parlamentosunun ilk oturumunu cumartesi yapması, yeni kabinenin de birkaç hafta içinde kurulması bekleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı