Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Silahlara veda

  Uğur ERGAN-Turan YILMAZ / ANKARA
  10 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 10 Mayıs 2010 - 00:32

  14-15 Mayıs’ta Atina’yı ziyaret edecek olan Başbakan Erdoğan’ın temaslarında iki ülkenin askeri harcamaları kısıtlamayı ele almasına kesin gözle bakılıyor.

  Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan’a “Korkulacak değil, güvenilecek ülkeyiz” mesajı vereceğiz.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın Türkiye ile Yunanistan arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurulmasının temelini atmayı hedeflediği 14-15 Mayıs’taki Atina ziyaretinin en önemli gündem maddelerinden biri, askeri harcamaların kısıtlanması olacak. Atina’ya 10 bakanla gidecek olan Erdoğan’ın heyetinde, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül olmasa da görüşmelerde iki ülkenin askeri harcamaları kısıtlamayı ele almasına kesin gözle bakılıyor. Türkiye, ekonomik krizden kurtulması için AB’den sürekli “savunma harcamalarını kısıtla” uyarısı alan Atina’ya, “Komşunuz Türkiye korkulacak değil, güvenilecek bir ülkedir” mesajı verecek. Ancak Ankara, askeri harcamaların kısıtlanmasında somut ilerleme sağlanabilmesi için Yunanistan’dan, Ege’deki 12 mil iddialarından ve Türkiye’nin iç politika malzemesi olarak kullanılmasından vazgeçmesi gerektiği mesajını verecek. Hatırlanacağı gibi Almanya Başbakanı Angela Merkel de geçen Mart’taki Ankara ziyaretinde, Türkiye ve Yunanistan’ın savunma harcamalarını kısmasının, ekonomik krizle boğuşan Atina yönetimine biraz olsun rahat nefes aldıracağını söylemişti.

  Silaha ihtiyaç yok

  Bu tarihi ziyarette Erdoğan’ın heyetinde yer alacak Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, askeri harcamaların kısıtlanmasına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye gibi Yunanistan’ın da yeni tanklara, füzelere, denizaltılara ya da savaş uçaklarına ihtiyacı yok. Askeri harcamaları kısmanın zamanı geldi. İki ülke insanlarının yeni silahlar yerine, daha iyi hastanelere, yollara, okullara, otobanlara, istihdam yaratacak yatırımlara ihtiyacı var. Yunanistan’ın yaşadığı ekonomik krizin nedenlerinden biri savunma harcamalarında Türkiye ile rekabet etme çabası. Yunanistan savunma harcamalarını diğer NATO ülkeleri oranına çekerse, Ankara da gereğini yapar. Erdoğan ve Papandreu’nun karşılıklı olarak ağırlıklarını savunma harcamalarını arttırmaya değil azaltmaya verecekleri konusunda hassasiyet göstereceklerine inanıyorum.”

  Diğer gündem maddeleri

  Gündeme gelecek diğer önemli konu ise, iki ülkenin eğitim müfredatında yeni düzenlemeler yapılarak okul kitaplarından karşılıklı “düşmanlık” ifadelerinin çıkarılması olacak. İki ülke arasında bankacılıkta işbirliğinin ilerletilmesi, daha fazla Türk bankasına Yunanistan’da faaliyet gösterme imkanı tanınmasıyla, karşılıklı yatırımların artırılması, ziyaretin ekonomik boyutunda öne çıkacak konular olacak.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı