Ege Haberleri

EGE

  Silah merakı 10 yıla mal oldu

  Bahri KARATAŞ / İZMİR (DHA)
  09.12.2009 - 20:04 | Son Güncelleme: 09.12.2009 - 11:21

  Tatile geldiği Çeşme’de otomobilinden silah ve cephane çıkan Yasin Öztek, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  ALMANYA’dan tatil için Türkiye’ye gelen ve Çeşme Limanı’nda yapılan aramada otomobilinden silah ve cephane çıkan Yasin Öztek, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay tarafından da onanan kararla birlikte Öztek, yaklaşık 7 yıl cezaevinde kalacak.
  Neler bulunmuştu
  Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri, geçen yıl 17 Temmuz’da İtalya’dan İzmir’in Çeşme ilçesi limanına gelen Yasin Öztek’e ait otomobilde; 16 adet değişik çap ve markada tabanca, bir piyade tüfeği, 10 bin 700 adet, değişik çapta mermi, 9 bin 570 değişik çap ve boyutta namlu, şarjör, kundak, kapsül, 2 dürbün, 34 ‘Rambo’ diye bilinen bıçak, kasatura ve silah parçaları ele geçirdi. Aynı kişinin Bornova İlçesi’ndeki evinde yapılan aramada da 34 uzun namlulu yivli silah, 26 tabanca ve 17 bin 667 mermi bulundu. Gözaltına alınan Öztek, küçüklüğünden beri silaha merakı olduğunu, silahları getirmenin suç olduğunu bilmediğini söyledi, ama tutuklanmaktan kurtulamadı. Savcılıkta susma hakkını kullanan Yasin Öztek (49) hakkında, İzmir 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 20 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı. Yasin Öztek, mahkemede, küçük yaşından beri silahlara büyük merakının bulunduğunu ve bunun bir hastılık olduğunu söyledi. Öztek, ifadesinde, “19 yıldır Almanya’dayım. Silahlara hastalık derecesinde merakım vardır. Çoğu da ruhsatlıdır. Ben silahların Türkiye’ye getirilmesinin suç olduğunu bilmiyordum. Avrupa’da bunların siparişini verip, kargoyla evinize kadar getiriyorlar. Avrupa’da bu tür silahların alım satımı, bir yerden diğer yere naklinde hiçbir sorun yaşamadım. Bu tamamen silah ve mermilere yönelik merakımdan kaynaklanmaktadır. Kazandığımın tamamını silahlara yatırıyorum. Bu nedenle Almanya’da tedavi gördüm. Bu tamamen bir hastalık” dedi.
  7 yıl hapis yatacak
  Mahkeme heyeti Yasin Öztek’i 10 yıl hapis cezasına çarptırdı. Yasin Öztek’in askerlik döneminde Güneydoğu’da PKK’ya karşı savaştığı da ortaya çıktı. Yasin öztek, kararı temyiz etti. Dosyayı inceleyen Yargıtay Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı aynen onadı. Öztek, yaklaşık 7 yıl hapis cezası yatacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı