Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Silah farkı

KRİTİK ve önemli oyunlarda sonucu o takımın silahları belirler... Eğer silahınız arzuladığınız ve planladığınız gibi işlerse, hedefinize varırsınız. Yok eğer bel bağladığınız silahınız tutukluk yaparsa, o zaman hüsran kaçınılmazdır.

Türk basketbolunun iki ezeli rakibi F.Bahçe ile G.Saray arasındaki dünkü mücadele öncesinde sarı laciventli takımın deneyimli koçu Aydın Örs, öncelikli planını rakibin ligdeki sayı kralı Dixon’ı durdurmak üzere kurmuştu. Örs, tempoyu yükseltip, Dixon’ı 20 sayının altında tutabilirse, zafere ulaşacağını hesaplamıştı.

Halil Üner ise Örs’ün aksine tempoyu düşürmeyi seçmiş ve rakibin alan savunmasına iyi şut sokarsak kazanırım demişti... Üner ayrıca F.Bahçe’nin daha güçlü olduğu çember altı etkinliğini de azaltmayı planlamıştı.

Oyunun temposu Üner’in istediği gibi gelişti. F.Bahçe bir-iki pozisyon dışında hemen hemen hiç hızlanamadı. Ancak Örs’ün Dixon’ı (3/11 2 sayı, 1/9 üç sayı) genç Hakan Demirel ile durdurma planı bütün maç boyu gerçekleşti. ABD’liye kelepçe takan Hakan, savunmasıyla sivrilirken, F.Bahçe’yi sıkıntı çektiği ilk yarıda ayakta tutan isim ise genç Semih oldu. 13 sayı ve 18 ribauntluk müthiş bir performans çizen Semih bu performansıyla Türk basketbolunun geleceğinde önemli işler yapacağını gösterdi.

Örs’ün uyarıları

G.Saray’ın Dixon silahı işlemezken, F.Bahçe’de Mrsic (7/12 üç sayı, 5 asist)kritik anlarda teklemeden patlayan mitralyöz gibiydi. Farkın azaldığı anlarda sorumluluk alıp G.Saray potasını bombalayan Boşnak oyuncu, bir anlamda sarı lacivertli ekibi zafere taşıyan kilit silahtı.

Maç öncesi planlarını rakibinden daha iyi uygulan Aydın Örs farkın açılıp oyuncularının gevşediği anlarda aldığı kritik molalarda onları yeniden ateşlemeyi becerirken, yüzde 16 gibi düşük bir yüzdeyle uzak şut atan (7/41) G.Saray’ın bu derbiyi kazanması imkansızdı...

Silahlarını daha etkili kullanan, daha iyi savunma yapan ve kazanmak için daha çok çalışan F.Bahçe, saman alevi gibi parlayan G.Saray engelini geçerken, bir anlamda da maç öncesi hazırlığını daha iyi yapmanın ödülünü aldı.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI