« Hürriyet.com.tr

Siklamenler için rehber kitap

Doğal Hayatı Koruma Derneği (DHKD), tarihte ''şans büyüsü ya da aşk iksiri'' ve bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan, ancak zamanla nesli tehlike altına giren soğanlı bitki türlerinden ''siklamenlerin'' korunması amacıyla rehber kitap hazırladı

Hürriyet Haber
X
''Türkiye'nin Siklamenleri'' adlı rehber kitaba göre, Güney Avrupa, Batı Asya ve Kuzey Afrika'da yayılış gösteren ''Çuhaçiçeğigiller'' familyasından siklamenlerin 21 türü bulunuyor.Dünyanın en zengin siklamen türlerine sahip ülkesi olan Türkiye, önemli gen merkezlerinden biri durumunda. Türkiye'de 43 ilde, 10 siklamen türü bulunuyor ve bunlardan 6'sı oldukça sınırlı yayılış gösteriyor.

NESLİ TEHLİKEDE

Rehber kitaba göre, Türkiye'de bazı siklamen türlerinin nesli tehlike altında bulunuyor. 
Siklamenlerin doğal yaşam alanları, tarım alanlarının artması, yerleşim alanlarının genişlemesi, baraj ve yol inşaatları ile turizm amaçlı yatırımlar nedeniyle tahrip olurken, orman alanlarının seyrekleşmesi ve yoğun otlatma baskısı özellikle yarı gölge yerlerini tercih eden pek çok siklamen türü için uzun vadede ciddi tehlike taşıyor. İklim değişikliği de özellikle bazı yaşam alanlarına uyum sağlayarak, lokalize olmuş doğal siklamen türleri için büyük baskı yaratıyor. Ayrıca uzun yıllardan bu yana milyonlarca siklamen yumrusu doğadantoplanarak, ihraç ediliyor. Rehber kitapta, siklamen üretimi konusuna da yer verilerek, bahçede siklamen yetiştirilmesinin yolları anlatılıyor. 

Kitapta, doğal alanları ve özellikle sık gidilmeyen yerleri ziyaret edenlerin daha önce kayıt edilmemiş siklamen türleri ile karşılaşabilecekleri belirtilerek, bu türlerin Siklamen Derneği'ne bildirilmesi istendi.  


 
“AŞK İKSİRİ”

Rehber kitapta, siklamenlerin tıbbi yararlarıyla ilgili tarihibilgilere de yer verildi. 
Siklamenlerden, geçmişte, kusturucu ilaç ya da müshil ilacı olarak, çıban, hemoroit, gut, görme bozuklukları, sarılık ve zehirli hayvan ısırmalarının tedavisinde yararlanılmış. Bu arada, siklamenlerin öz suyu kötü düşüncelerden arınmak amacıyla, bitkinin yumrusu da şans büyüsü ya da aşk iksiri olarak kullanılmış.

Kaynak:

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Tantuninin başkenti Mersin’de görülecek 20 yer
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Sıra dışı hostel! Uzay kapsülünde konaklıyorsunuz...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Bodrum'a Flamingolar damgasını vurdu
GezginGezgin
Aralık ayında gidilecek en güzel 5 yer
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Kışın hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz yerler
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Yılbaşı tatilinizi geçirebileceğiniz en iyi 10 yer