‘Sıkıysa atsınlar’ dedi TÜSİAD üyeliğinden atıldı

Hürriyet Haber
14.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 14.01.1999 - 00:01

TÜSİAD, bugün yapılacak genel kurul toplantısında, Türkbank ihalesinde adı geçen Bayındır Holding'in patronu Kamuran Çörtük'ü üyelikten attığını açıklayacak. TÜSİAD Haysiyet Divanı Üyesi Mehmet Şuhubi, kararın Çörtük'ün, ‘‘Sıkıysa beni üyelikten atsınlar’’ sözleri üzerine alındığını açıkladı.

TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), şaibeli Türk Ticaret Bankası (Türkbank) ihalesinde Korkmaz Yiğit ile dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz arasında aracılık yaptığı iddia edilen Bayındır Holding'in patronu Kamuran Çörtük'ü üyelikten attı. TÜSİAD Haysiyet Divanı Üyesi Mehmet Şuhubi, Çörtük'ün, bu gelişmeler sonrasında TÜSİAD için sarfettiği, ‘‘sıkıysa atsınlar’’ şeklindeki sözleri nedeniyle üyelikten atıldığını açıkladı. TÜSİAD, Kamuran Çörtük ile ilgili kararını bugün yapılacak olan Genel Kurul toplantısında kamuoyuna açıklayacak. TÜSİAD Haysiyet Divanı'nın Kamuran Çörtük ile ilgili kararın kesinlikle olayların kamuoyuna yansıyış tarzına göre alınmadığını söyleyen Mehmet Şuhubi, ‘‘Biz kesinlikle bir yargısız infaz müessesesi olmadığımzı defalarca kaymuoyuna açıkladık. Aldığımız bu kararda da TÜSİAD Haysiyet Divanı, bu niteliğini korumuştur’’ dedi.

KÜÇÜK DÜŞÜRÜLDÜK

Türkbank ihalesiyle ilgili tartışmaların olduğu dönemde Kamuran Çörtük'ün bir gazetede yeralan, ‘‘TÜSİAD sıkıysa beni atsın’’ şeklindeki sözlerinin, TÜSİAD'ı küçük düşürdüğünü söyleyen Mehmet Şuhubi, şöyle devam etti: ‘‘Gazetede bu sözleri görünce, yazıyı hazırlayan gazeteci ile temasa geçtik. Ve bu sözlerin Kamuran Çörtük'e ait olup olmadığını sorduk. Yazıyı hazırlayan gazeteci de bize bunların doğru olduğunu ve hatta elinde bu sözlerin yeraldığı bir kaset bulunduğunu söyledi. Daha sonra, TÜSİAD Haysiyet Divanı olarak Kamuran Çörtük'e bir mektup gönderdik. Ancak mektubumuza hiçbir cevap alamadık. Bunun üzerine kendisine telefonla ulaşmaya çalıştık. Fakat bu girişimlerimiz de başarısız oldu. Ve bunun üzerine Kamuran Çörtük'ün TÜSİAD üyeliğinden çıkartılması kararını aldık.’’

KENDİNİ BİLMELİ

TÜSİAD üyelerinin, içinde bulundukları bu derneğin haysiyetini korumaları gerektiğini de belirten Mehmet Şuhubi, ‘‘Biz kesinlikle insanları yıpratmak istemiyoruz. Eğer, bir insan suç işlediyle, yargı sistemi zaten onun cezasını verecektir. Ancak, insanlar konuştuklarını bilmek zorundalar. Özellikle de bir işadamıysalar’’ dedi.

Kamuran Çörtük ile ilgili tartışmalar, Türk Ticaret Bankası'nın özelleştirmesi ile birlikte başlamıştı. İhalede en yüksek teklifi veren Korkmaz Yiğit'in, Alaattin çakıcı ile bağlantısını ortaya çıkartan telefon görüşmesi kasetlerinde, Çörtük'ün de adı sık sık geçmişti. Daha sonra, Çörtük'ün Korkmaz Yiğit ile dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz arasında Türkbank pazarlığına aracı olduğu iddiaları ortaya atıldı. Bu tarihlerde Şahap Kocatopçu başkanlığında Mehmet Şuhubi ve Nihat Gökyiğit'ten oluşan TÜSİAD Haysiyet Divanı da Kamuran Çörtük'le ilgili gelişen olayları gündemine almıştı.

Romanya'da bir bankası ve çarşısı bulunan Kamuran Çörtük'ün şirketleri arasında İstanbul Beylikdüzü'ndeki Tatilya, Sagra, Ankara'daki Bayındır Tıp Merkezi de bulunuyor. Faaliyetlerini müteahhitlikte yoğunlaştıran Çörtük'ün şirketinin yurt dışındaki en önemli işlerinin arasında Pakistan Otoyolu projesi yer alıyor. Çörtük'ün yatırımlarının toplam hacminin 1.5 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor.Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı