Ege Haberleri

EGE

  Sıkı güvenlik az katılım

  M. Hakkı ÖZBAYIR - İlker KILIÇASLAN - Nermin UÇTU
  24.04.2016 - 17:40 | Son Güncelleme: 25.04.2016 - 11:32

  ULUSLARARASI Manisa Mesir Festivali’nde eller 476’ncı kez tarihi Sultan Camisi ve külliyelerinden saçılan macunlardan kapabilmek için gökyüzüne açıldı. Ancak, 5 ton mesir macunundan alabilmek için gelenlerin sayısı bu yıl 10 bini geçmedi.

  Terör olayları ve şehitler nedeniyle programında değişiklik yapılan festivalde eğlenceli etkinliklere yer verilmezken, olağanüstü güvenlik önlemleri dikkat çekti. Manisa ve çevre illerden yaklaşık 2 bin 500 polis ile 300 özel güvenlik görevlisi göze çarparken, Sultan Camisi’ne çıkan tüm yollar demir bariyerlerle kapatılıp giriş çıkış yasaklandı. Çevrede oturanlar da evlerine girebilmek için demir tünellerin etrafından yüzlerce metre yürümek zorunda kaldı


  KURTULMUŞ DA KATILDI
  UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde yer alan festival kapsamında saat 13.00’te Valilik önünden Sultan Camisi’ne kadar kortej yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşe Başbakan Yardımcısı Prof. Numan Kurtulmuş, Vali Erdoğan Bektaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, milletvekilleri Selçuk Özdağ, Uğur Aydemir, Murat Baybatur, Tur Yıldız Biçer, Mazlum Nurlu, Erkan Akçay da katıldı. Kortejin önünde, Merkez Efendi ve Hafsa Sultan ile Manisa’da şehzadelik yapmış padişahları canlandıranlar ve mehter yer aldı. Merkez Efendi’yi Manisa Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Tayfun Şengöz, Hafsa Sultanı da Şehir Tiyatrosu sanatçısı Servet Şencel canlandırdı. Sultan Camisi’nde öğle namazının kılınmasından sonra, temsili Hafsa Sultan, Merkez Efendi’ye, “Buyruğumdur. Mesir her yıl Sultan Camisi ve külliyelerinden halka saçıla” dedi. Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Başkan Ergün ve protokol üyeleri de mesir saçtı. Katılanlar saçılan mesirlerden kapmaya çalıştı, renkli görüntüler yaşandı. 

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı