Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Sıkı bir cumhuriyetçiyim'

  Hürriyet Haber
  02.02.2011 - 11:37 | Son Güncelleme:

  Bu yıl 12 dalda adaylıkla Oscar’a damga vuran King’s Speech filminin başrol oyuncularından Colin Firth kraliyet destekçisi olmadığını açıkladı.

  KING'S SPEECH FİLMİNDEN FOTOĞRAFLAR

  FİLMİN FRAGMANI - WEB TV  

  Sıkı bir cumhuriyetçiyim Sıkı bir cumhuriyetçiyim

   

  Filmde İngiliz Kralı 6’ncı George’u canlandırdığı rolüyle Altın Küre En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazanan ve aynı dalda Oscar’a da aday olan Colin Firth geçtiğimiz gün CNN’de Piers Morgan’ın programına katıldı. Programda Morgan kraliyet ile ilgili sorularını açık yüreklilikle yanıtlayan Firth, kraliyet yönetimine karşı üstüne sıkı bir cumhuriyetçi olduğunu açıkladı.  

   

  50 yaşındaki usta oyuncu, kraliyetle ilgili fikirleri sorulduğunda "Ben bir cumhuriyetçiyim. Oy vermekten yanayım" diyerek seçimle başa gelmeyen kurumlardan hoşlanmadığını açıkladı.

   

  FİLMİN KONUSU

  Babası 5.George'un (Michael Gambon) ölümü ardından ve ağabeyi Edward'ın (Guy Pearce) Amerikalı Wallis Simpson'a olan skandal aşkı yüzünden tahttan feragat etmesi üzerine, Bertie (Colin Firth) istemeye istemeye Krallık görevini devralmak zorunda kalır. Aile içinde "Bertie" adıyla bilinen Albert, çocukluğundan beri büyük zorluklar yaşadığı, alay konusu olduğu kekemeliği yüzünden Krallık görevinden, yapmak zorunda kalacağı konuşmalardan dehşete düşmektedir. Savaşın eşiğinde olan ve acilen bir lidere ihtiyaçları olduğunu bilen eşi Elizabeth (Helena Bonham Carter) Kraliyet düzeninin zorunlu kurallarına aldırış bile etmeyen Avustralyalı çılgın konuşma terapisti Lionel Logue’u (Geoffrey Rush) takdim eder. Başta hiç uyuşamayan ikili daha sonra büyük bir aşama kaydedecektir. Terapistin, ailesinin, hükümetin ve Winston Churchill’in (Timothy Spall) desteğiyle Kral kekemeliğinin üstesinden gelir ve radyodan bir konuşma yaparak ülkesindeki insanlara güven vererek, savaş için onları birleştirir.

  Kral 6. George’un gerçek hikâyesine dayanarak yapılan bu filmde, Kral olmaya itilen korku içindeki bir adamla, onu Kral olabileceğine ve kekemeliğini yenebileceğine inandırmaya azmeden çılgın terapistin hikâyesi anlatıyor.

  Tom Hooper’ın yönettiği ve Colin Firth, Helena Bonham Carter, Derek Jacobi ile Geoffrey Rush’un oynadığı Zoraki Kral (The King’s Speech), 18 Şubat 2011’de Türki'ye de vizyona giriyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı