Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Şike ve teşvike 12 yıl hapis

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Hukuktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Egemenoğlu, Şiddet ve Düzensizliği Önleme Yasası'yla şike ve teşvike 5-12 yıl arasında hapis cezası getirildiğini ifade ederek, bu cezaların yüzde 50 artırılabileceğini, para cezasına çevirme ya da erteleme olmayacağını bildirdi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Egemenoğlu, Şiddet ve Düzensizliği Önleme Yasası'yla ilgili, Bursaspor'un Özlüce Tesisleri'nde düzenlenen toplantıda, bu yasanın İngiltere'de çok daha önce çıktığını belirtti.

Yasanın Bursa açısından ayrı bir önem taşıdığını ifade eden Egemenoğlu, “Bu yasanın ilk taslak çalışması Bursa'da yapıldı” dedi.

Yasayla her şeyin değiştiğini belirten Egemenoğlu, “Eski yasa tamamen rafa kaldırıldı. Yasa oluşturulması öncesinde önemli çalışmalar yapıldı. Yasanın alanı genişledi. Takımların kamp yerleri, antrenman alanları, stat dışında sporla ilgili olaylarda da bu yasa uygulanacak” diye konuştu.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığında toplantılar yaptıklarını ifade eden Egemenoğlu, şöyle konuştu: “Emniyet Genel Müdürlüğünün uygulaması kapsamında, kulüp polisi uygulaması zorunluluğu getirildi. Kulübün polisi deplasmana gidecek. Her türlü bilgiyi edinip sorunlu seyircilerin tespitini sağlayacak ve deplasmanlara gidiş ve dönüşlerde görev yapacak.”

Elektronik kart uygulaması da yapılacağını dile getiren Egemenoğlu, şöyle devam etti: “Bu elektronik bilet hayatımızda var. Kredi kartları, otobüs biletleri ve benzeri kartlar her alanda kullanılıyor. Biletlerde fotoğraf, vatandaşlık numarası, ad-soyad bulunup biletler koltuk numarasıyla ilişkilendirilecek. Biletlere temlik konulamayacak. Denetleme yetkisi federasyonda olacak. Bilet oluşturulması basketbol, voleybol ve hentbol müsabakalarını kapsamıyor. Bu bilet sisteminin yerine getirilmemesi durumunda maç başına kulüplere 100 bin lira ceza verilecek.”

Stadyumlarda bekleme odalarının yapılacağını vurgulayan Egemenoğlu, bu bekleme odalarının 20'şer kişilik en az iki odadan oluşacağını, sorun yaratan seyircilerin bu odalarda bekletileceğini anlattı.

Şike ve teşvikin suç sayılacağını vurgulayan Egemenoğlu, “Şike ve teşvike 5-12 yıl arasında hapis cezası var. Bu cezalar yüzde 50 artırılabilecek. Para ve erteleme yok. Şike tespiti teknik takibe alınacak” dedi.

Egemenoğlu, yılda 7 milyon kişinin maçlara geldiğini dile getirerek, şunları kaydetti: “İstatistiki çalışmalara göre bin kişi sorunlu. Bunların ortadan kaldırılması için çalışılıyor. Küfürler nedeniyle insanlar maça gelmek istemiyor. Futbol bir oyun. Oyunun kirletilmesine neden olacak kişilerin temizlenmesi isteniyor. Gerçek taraftar birlikleri oluşturularak maça gelmeleri sağlanacak.”

Şu anda 59 kişinin seyirden men cezası aldığını anlatan Egemenoğlu, “Bu kişiler maç saati içinde karakola imza verecek. 4 yıl boyunca bu devam edecek. Bu cezalar Adli Sicil'e işlenecek. Yurt dışında oynanacak maçlara da bildirilecek. Karakola gidilmemesi halinde her maç için bin 250 lira para ödeyecekler. Yatırmazsa 25 gün hapis cezası alacak” diye konuştu.

Toplantıya futbol, basketbol, voleybol, hentbol liglerinde bulunan takımların yöneticileri, görev yapan hakemlerin dernekleri, saha komiserleri dernekleri, emniyet ve jandarma yetkilileri, taraftar dernekleri temsilcileri katıldı.

Bunları da Beğenebilirsiniz