« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Şike ve Teşvik yasayla cezalandırılacak"

Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) tarafından geleneksel olarak Antalya Hotel Club Sera'da düzenlenen "48.Yıl Sporun Zirvesi Eğitim Semineri"nde konuşan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, Sporda Şiddet Yasası'nın kanunlaşmasının Türk futbolunun en önemli önceliği olduğunu belirtti.

UĞUR DEMİRKIRDI - ANTALYA / DHA
SON GÜNCELLEME

Tayfun Bayındır'ın moderatörlük yaptığı "Sporda Şiddet" başlıklı oturuma Başkan Özgener'in yanısıra TBMM Spor Kulüplerinin Sorunları ve Sporda Şiddet Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Nazım Ekren ve Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık da katıldı.

Meclis'e sevk edilen yasa tasarısı için yaklaşık 15 aydır geceli gündüzlü bir çalışma yaptıklarını belirten Mahmut Özgener şunlar söyledi: "Ekim 2009'daki Ankaragücü-Galatasaray maçından sonra Spordan Sorumlu Devlet Bakanı'nı telefonla arayarak, "Sayın Bakanım, mevcut kanun yetersiz kalıyor. Lütfen devlet olarak bu konuya el koyun, bizleri toplantıya çağırın, görüşlerimizi anlatalım. Yoksa bu işin sonu hiç kimsenin istemediği yere gelecek. Sayın Özak da hemen Ankara'da bir toplantı düzenledi" dedi.

Yeni yasayı sadece futbol için değil tüm sporlar için istediklerini belirten Başkan Özgener, o toplantıdan sonra verimli çalışmalar yapılarak 10'u aşkın Avrupa ülkesine ve UEFA'ya gidildiğini, incelemeler yapıldığını ve Meclis'e sevk edilmiş olan tasarının çok büyük bir oranda TFF'nin hazırladığı çalışmayı içerdiğini söyledi.

"YASAYLA ŞİKE VE TEŞVİK DE CEZALANDIRILACAK"

Başkan Özgener, Sporda Şiddet Yasası'nın şimdiye kadar ceza kapsamında olmayan şike ve teşvik primi konularında da ağır cezai yaptırımlar içerdiğinin altını çizdi.

Sporda Şiddet konusunda temel önceliklerin eylemde bulunanların tespiti ve eylemcilerin süratle cezalandırılması olması gerektiğini vurgulayan TFF Başkanı, "Hollanda ile Kasım ayındaki maçımızda sahaya meşale atan Türk taraftarlar, olayın üzerinden 10 saat bile geçmeden 'açık alanda toplumun huzurunu bozma' gerekçesiyle gözaltına alınarak mahkemeye sevk edildi ve 450 Euro para cezası, 18 ay stadyuma girememe cezası aldı. Yeni yasanın çıkması ile bizim stadlarımıda da benzer uygulamalar olacak" diye konuştu

TFF Başkanı Özgener, kamera sistemi ile ilgili de şunları söyledi: "Suçluların tespiti ancak modern kamera sistemi ile olur. Yeni yasanın yürürlüğe girmesi halinde önce Spor Toto Süper Lig'de 18 takımın maçlarını yaptığı statlara en modern kamera sistemini kuracağız. Ancak tek bir şartımız var. Denetimi poliste ve bizde olacak. Burada alınan tüm görüntüler aynı anda TFF'ye de iletilecek ve kayıt altında tutulacak. Böylece hiçbir olay cezasız kalmayacak.".

"KANUN ÇIKINCA DAHA ÇOK ÇABA HARCAMAK GEREKİYOR"

Mahmut Özgener sözlerini şöyle tamamladı:

"Yasanın çıkması şiddetin hemen biteceği anlamına gelmiyor. Ancak sistemli ve güçlü bir çalışma ile bu süreci kısa sürede sonuçlandırabiliriz. Kulüplere de çok iş dşüyor. Kulüp yöneticilerin tribünlele ilişkisini kesmeli. Tribünleri güzelleştirmeli. Bu konu ve diğer konular 15 Ocak'ta profesyonel liglerde mücadele eden tüm kulüplerin katılmı ile İstanbul'da yapılacak toplantıda da konuşulacak"


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler