« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Şike davasında ilginç tapeler

Futbolda şike davasının yargı sürecinde sona yaklaşılsa da tapelerde yer alan ilginç diyaloglar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Son 1 yıldır ülke gündemini olabildiğince meşgul eden şike davasında sona yaklaşılıyor. 21 tutuklu sanık ile başlayan davanın 19. duruşmasının sonunda tutuklu yargılananların sayısı 4'e kadar düştü. Bu ay sonunda görülecek davanın sonunda Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve Asbaşkan İlhan Ekşioğlu’nun da aralarında bulunduğu 93 sanık ile ilgili kararların verilmesi bekleniyor.

Her ne kadar futbolda şike davasının sonuna yaklaşılsa da bu sürecin en önemli unsuru olan tapelerin her gün bir yenisi daha gündeme geliyor. Tapelerde geçen ilginç diyaloglar, siyasilerin ve iş dünyasının spor dünyası ile olan ilişkileri gün yüzüne çıkıyor.

Bunlardan en ilginçlerinde bir tanesi de Birgün Gazetesi'nden Kemal Ilıkkan'ın özel haberinde yer alan Giresunspor'a devlet kaynaklarının nasıl aktarıldığını kanıtlayan ve dönemin Giresun Valisi Mustafa Yaman'ın görevden alınmasına kadar uzanan süreci belgeleyen konuşma kayıtları oldu.

Yeşil-beyazlı kulübün toplantılarına ve düzenlediği gecelere sık sık katılmasıyla bilinen Ak Parti Grup Başkanvekili ve Giresun Milletvekili Nurettin Canikli'nin sürekli verdiği 'tam destek' sözünün ne anlama geldiği telefon görüşmelerinde ortaya çıktı. Söz konusu görüşme tutanakları, Canikli'nin devlet imkanlarını seçim bölgesinin takımı için kullandığını su yüzüne çıkarıyor.

CANİKLİ ÖZEL İDARESİ

Söz konusu iletişim tespit tutanaklarından yansıyan gerçekler bununla da sınırlı değil.
Şike Davası sanıklarından ve Giresunspor eski başkanlarından Olgun Peker ile Ömer Ülkü arasında geçen ve savcılık tarafından iddianemeye konulan telefon tapelerindeyse şu diyalog göze çarpıyor:

Ömer: Kimseden para çıkmıyor işte, bak dedimki Osman Karahan'a, belediye başkanına, oynayan çocukların şeyini ödememişler dedim 8 tanesi Federasyona başvurmuş.

Olgun: Şeyden para geldi mi İl Özel İdareden
Ömer: "Yok ya nerede, Özel İdare şimdi yani 600 bin lira koymuş ya, Amatör sporlara koymuş oradan bize aktaracakmış", 12.01.2011 günü saat 19.29'da Olgun Peker'in Ömer Ülkü'nün aradığı görüşme; (tape:815)
İl özel idareden gelecek paranın kaynağı ise Nurettin Canikli'den başkası değil. Bu görüşmeden bir kaç saat önce AKP Grup Başkanvekili'ni arayan dönemin Giresunspor Başkanı Ülkü ile Canikli arasında iddianameye girmeyen şu diyalog geçiyor:

'BU VALİYİ GÖNDERİYOR MUYUZ?'
-
Alo
Ö.Ü - Selamünaleyküm
- Aleykümselam Ömer bey, ne var ne yo?
Ö.Ü- iyiyiz valla uğraşıp duruyoruz. Attın bizi ateşe daha ne aradığın var ne sorduğun!
- Ya olur mu canım biz gerek desteği veriyoruz. Çıkıp kamaoyunda diyoruz ki şey yapanları kınıyoruz diye açıklama yapıyoruz.
Ö.Ü- Kulübün işini batırmışlar. Bu valiyi napıyoruz abi gönderiyor muyuz? Vali o koyduğumuz 600 bin liraya böyle ödenek olmaz filan diyor.
- O onun yetkisi değil ki tasdik ettik bütçeyi.
Ö.Ü- Tamam da...
- Yani onun bütçeyi geri getirme şansı yok.

'GEREKİRSE EL ALTINDAN ÇALIŞIRIZ'

 Ö.Ü - E sonuçta yine onun imzasıyla olacak bu iş. Dün akşamdan beri onunla uğraşıyoruz, böyle bir şey yok diyor.
- Ya vermemezlik edemez çünkü bütçeye kondu tamam mı? Birazcık geciktirebilir sadece.
Ö.Ü- Dün akşamdan beri herifle uğraşıyoruz bir noktaya gelemiyoruz.
- Sen konuştun mu?
Ö.Ü- Konuştum konuştum.
- Ne diyor?
Ö.Ü- Biz diyor böyle bir parayı ödeyemeyiz diyor.
- Ya ona karar vermiyor ki! Onun yetkisinde değil ki ŞEREFSİZ herif ya
Ö.Ü- Ya işte başımız sıkıntıda onunla yani gitme durumu var mı?
- Gidecek inşallah. El altından el altından para çıkarız gerekirse.

O VALİ GÖREVDEN ALINDI

Milyonlarca liranın seçim yatırımı olarak Giresunsspor'a gönderilmesine razı olmayan dönemin Giresun valisi Mustafa Yaman, tıpkı Canikli'nin yukarıdaki konuşmada söylediği gibi, kısa süre sonra görevden alınıyor. Yaman, Bakanlar Kurulu'nun 12 Mart 2011 tarihli kararıyla Kırklareli Valiliği görevine atanırken, yerine ise Dursun Ali Şahin 13 Mart 2011'de Giresun Valisi oluyor.

FARUK ÖZAK DEVREDE

Dönemin Giresunspor yöneticisi Fatih Sandal ile takımın genel kaptanı Hakan Karaahmet arasında geçen telefon görüşmesinde ise para transferinin bir başka yönetimi ortaya çıkıyor. Spor Toto teşkilatı üzerinden Giresunspor'a aktarılması düşünülen 500 bin lira, yöneticileri bile şaşırtıyor:

H.K. - Ee, Spor Toto'dan para geldi mi? 500 milyar şe yapmış geldi mi?
F.S. - Geldi o geldi.
H.K. - Ne kalemi olarak geldi?
F.S. - Gelmesi öyle birşey; Faruk Özak onu basına vermeyin demiş. Çünkü diğer takımlarda ister sıkıntı yaşanır demiş.
H.K. - Hımm.
F.S. - Nurettin Canikli ve AK Parti grubunun şu son zamanlarda Giresunspor'a yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür ederim.

İDDİANAMEDE YASAK AŞK DA VAR

Şike iddianamesinde geçen diyaloglar sadece siyasilerin futbola müdahalesi gözler önüne sermekle kalmıyor. İddianamede yer alan ilginç diyaloglara bir aşk hikayesi de konu olmuştu. Bu yasak aşkın kahramanları ise sezonu Sivasspor’da tamamalayan Nijeryalı futbolcu Enaramo ile Olgun Peker'in, sahibi olduğu Refleks Menajerlik Şirketi'nde çalışan N.C.  

Savcı Mehmet Berk'in hazırladığı iddianamede Olgun Peker'in, yanında çalışan N. C. ile ilişki yaşamak isteyen Sivassporlu futbolcu Eneramo'yu tehdit ettiği ortaya çıkmıştı.  

ONU TERSTEN ÇİVİLERİM

Peker, konuyla ilgili bir kişiyle yaptığı telefon görüşmesinde, "Söyleyin o Eneramo'ya onu tersten çiviletirim" diyor.  

İşte iddianamede yer alan o konuşma:

Şike davasında ilginç tapeler

YAMPİRİ İLHAN EKŞİOĞLU

İddianamede geçen ve şike davasının en çok konuşulan diyaloğu haline gelen 'tarlayı dürdük' ifadesinin sahibi Fenerbahçe Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu'na takılan ilginç sıfat bugüne kadar pek gündeme getirilmeyen konuşmalar arasında yer alıyor.

Tapelerde Serdar Kulbilge ile futbolcuları Fenerbahçe lehine şike yapmaya ikna etmeye çalıştığı iddia edilen Gençlerbirliği antrenörlerinden Cengiz Demirel arasında geçen konuşmalarda İlhan Ekşioğlu'ndan 'yampiri' olarak bahsettikleri ortaya çıktı.
Şike davasında ilginç tapeler


Bunları da Beğenebilirsiniz