"Erdem Sevgi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdem Sevgi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdem Sevgi

Şikayet ettikçe özlenen şehir

Kente ilişkin tespitlerini #AnkaraDemek etiketinde sıralayan Başkentliler, şikayet etseler de uzaklaştıklarında Ankara’yı özlediklerini itiraf etti. Özlenen şehrin, alışılagelmiş fakat ifadeye dönüşmemiş ayrıntıları ortaya çıktı.

Ankara şu günlerde nüfusuna yeni eklenecek üniversite öğrencilerini karşılıyor. Gençler için sorular, düşünceler, serzenişler, hayallerin birbirine karıştığı yoğun bir süreç... Twitter’da uzun süredir altı doldurulan #AnkaraDemek etiketi, yaşadığımız kente ilişkin, yeni gelenlerin faydalanabileceği çok sayıda tespit içeriyor. Tweetlerin arasında “şikayet ettikçe özleyenler” grubu dikkat çekiyor. İçinde yaşarken sitem ettikleri Ankara’dan uzaklaşınca özleyenler, hep bir ağızdan “Yine de seviyor insan” diyor. Yazları da kışları da soğuk geçen Başkent’in insanları, olmayan denizin yerine arkadaşlarını koyup, doğal bir manzara yerine de keyifli muhabbeti tercih ediyor.

- @nazangultuna #AnkaraDemek sürekli şikayet edip, başka şehre gittiğinde özlemek demek.
- @bbelizs #AnkaraDemek arkana bakmadan kaçıp gitmek istemek, gidince de delicesine özlenen şehir demek.
- @aslimemi #AnkaraDemek arkadaşların olduğu sürece çekilebilir bir şehir demek. Denizi yok ama arkadaşlarımız var.
- @_LOKUM_ #AnkaraDemek ziyarete gelen dostlarına güzel bir muhabbetten fazlasını veremeyeceğini bilmektir.
- @kurtubaedebiyat #AnkaraDemek yazın da kışın da “soğuk” şehir demek... Yine de seviyor insan.
- @Hatun_____ #AnkaraDemek bir şehri karşılıksız sevmek bağlanmak demek...
- @gecikmisnotron #AnkaraDemek şehir dışından ilk defa gelen arkadaşın “Burada doğal bir şey yok mu” sorusuna maruz kalmaktır.
- @aybengulerim_ #AnkaraDemek dostluklarının denizi aratmaması demek.

SON BİR KİŞİ İÇİN İLERLE

Başkent’te işe gidiş geliş saatlerinde toplu taşıma araçlarını kullananlar, özel halk otobüslerindeki “ilerleme” mücadelesini iyi bilir. O son bir kişi asla bitmez! Metro kullanıcılarının azımsanmayacak bir bölümü de sırf meraktan dolayı sarı çizginin diğer yanına mutlaka basmıştır. Kimileri de güvenlik görevlileri uyarı anonsu yapana denk şansını zorlamıştır. Twitter’da dile getirenler gibi Ankara’da herkesin arkadaş ortamında anlatabileceği bir dolmuş, otobüs ya da metro hikayesi vardır.

- @seineem #AnkaraDemek “Biraz ilerleyelim son bir kişi kaldı” diyerek en az 3 kişiyi otobüse bindirme çabasıdır!
- @euphoriacandir #AnkaraDemek metrodaki atarlı amcanın “Sarı çizgiyi geçme” diye uyarması demek.
- @gecikmisnotron #AnkaraDemek AŞTİ’de çığırtkanlara itibar etmemek için kendini zor tutmak demek.
- @gecikmisnotron #AnkaraDemek Beytepe’de yaşıyorsan “şehre inmek” terimini kullanmaktır.

ANKARA KIZILAY’IN ETRAFINDA DÖNÜYOR

Yeni gelen için Ankara, Kızılay’ın etrafında döner. Bulunan ilk fırsatta amaçlı ya da amaçsız Kızılay’a gidilir. Aslında işi ve evini kentin iki farklı yakasına konumlandıranlar için Kızılay’a uğramak mecburidir. Bunun dışındaki #AnkaraDemek tespitlerini Twitter aleminden okuyalım.

- @eliifunal3 #AnkaraDemek Kızılay’da aslında doğru düzgün bir şey olmamasına rağmen sürekli gitme ihtiyacı hissetmek demek.
- @irmkt #AnkaraDemek yapacak şey bulamayıp bütün vücudu dövme, piercing kaplatmak, sık saç rengi değiştirerek, yakıp kestirmek.
- @BurcinYildizz #AnkaraDemek Aspava demek.
- @ozzszen #AnkaraDemek AOÇ’nin cam şişedeki sütünü her türlü mahalle bakkalında bulabilmek.
- @demokan09 #AnkaraDemek hayatı tesbih yapabilmektir
- @burjuva30 #AnkaraDemek memur kenti demek.
- @orkunalpar #AnkaraDemek “AVM ve caddeler kapansa ne yapardık” sorusunu her gün kendine sormaktır.
- @musti_dy #AnkaraDemek kışın soğuğunda tir tir titrerken burna gelen soba dumanıyla kendine gelmektir.
- @KadirGenar #AnkaraDemek Ankaragücü demek.

Haftanın etiketi
#AnkaraTrafiğinde

Önümüzdeki pazartesi sabahı Ankara’da 1 milyona yakın öğrenci evlerinden okullarına gitmek için trafiğe çıkacak. Yaz dönemini sakin geçiren Başkent trafiğini, öğrencilerin katılımıyla zor bir dönem bekliyor. Bu hafta başkent yollarında başınıza gelenleri #AnkaraTrafiğinde etiketiyle yazın, 21 Eylül’de Ankara Hürriyet’te isminizle yayınlansın.

X