Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şikâyetçi

  Ayşegül USTA
  28 Eylül 2013 - 01:33Son Güncelleme : 28 Eylül 2013 - 00:16

  Ailemle, yakınlarımla, seçmenlerimle beraber milletvekilliğimin engellenmesi ile mağdur edildim.

  Bu mağduriyetimin askeri kanadı var. Aynı zamanda sivil ayağı da mevcut. Seçmenlerim adına, başörtüsü takan kadınlar adına, sivil ayağın da yargılanmasını talep ediyorum. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in konumundan dolayı müştekiyim.

  28 ŞUBAT davasında şikâyetçiler arasında milletvekili seçildikten sonra başörtüsü nedeniyle TBMM’ye giremeyen Merve Kavakçı İslam da yer alıyor. 28 Şubat davasının görüldüğü Ankara 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin talimatı üzerine İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün ifade veren Kavakçı İslam, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’den şikâyetçi oldu. 80 müştekinin katıldığı davada ifade verenler şunları söyledi:

  Merve Kavakçı (TBMM’ye giremeyen milletvekili): Ailemle, yakınlarımla, seçmenlerimle beraber milletvekilliğimin engellenmesi ile mağdur edildim. Bu mağduriyetimin askeri kanadı var. Aynı zamanda sivil ayağı da mevcut. Seçmenlerim adına, başörtüsü takan kadınlar adına, sivil ayağın da yargılanmasını talep ediyorum. Dönemin Cumhurbaşkanı Demirel’in konumundan dolayı müştekiyim.

  Fermani Altun (Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı): ‘Fermani Altun ülkeye şeriat getirecek’ denildi. Beni öldürmek veya hapse düşürmek için harekete geçtiler. Yakınlarımıza işkence yapıldı. Kısacası 28 Şubat üstümüzden bir silindir gibi geçti. Bu sürecin medya ve sivil ayağıyla ilgili suç duyurusunda bulunacağız. Eski başbakan Mesut Yılmaz, dönemin İstanbul Valisi Erol Çakır, eski emniyet müdürü Adil Serdar Saçan ve Batı Çalışma Grubu’ndan (BÇG) şikayetçiyim.

  Hanife Gökdemir: İÜ’de öğrenciydim. İkna odalarında ya başımızı açmamız ya da okulu bırakmamız istendi. Perukla okula gitmek zorunda kaldık. Dönemim İÜ Rektörü Kemal Alemdaroğlu ve Rektör Yardımcısı Nur Serter’den şikâyetçiyim. Mesut Yılmaz’dan, Süleyman Demirel’den de şikayetçiyim.

  28 Şubat hâlâ sürüyor

  İFADE verdikten sonra eşi Cihangir İslam’la adliyeden ayrılan Merve Kavakçı İslam, 28 Şubat’ın 1000 sene (Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, süreç için ‘1000 yıl sürer’ demişti) sürmemesini ümit ettiğini, ancak hâlâ sürdüğünü görmenin üzüntüsünü yaşadığını söyledi. Merve Kavakçı İslam, “Bu arada mağdur olup, müşteki olmayanlara teessüf ediyorum. Bizlerin 28 Şubat’ı hâlâ devam ediyor. Bu ülkeyi seven her insanın adaletin tecelli etmesi yönünde bildiğini söylemesi ve paylaşması gerekiyor” dedi.

  Ne cebir ne şiddet

  28 Şubat davasının tutuklu sanıklarından emekli Tümgeneral Muhittin Erdal Şenel, “28 Şubat döneminde, darbenin yapılmasına dair bir istek, hükümetin darbeyle devrilmesi, cebir kullanılması gibi bir şey yok. Benim Refahyol Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya yönelik ne cebir ve şiddet içeren bir eylemim ne sözüm var” dedi. Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dünkü duruşmada savunmasını yapan Şenel, 28 Şubat sürecinde, Genelkurmay Adli Müşavirliği görevinde bulunduğunu ve hukuka aykırı hiçbir işlem yapmadığını söyledi. Görevi gereği Genelkurmay Başkanı’na karşı sorumlu olduğunu belirten Şenel, “Genelkurmay Başkanı dahi Batı Çalışma Grubu (BÇG) kapsamında şahsıma herhangi bir görev veremez” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı