SİİRT HABERLERİ

Siirt'te "Doğu Batı Medeniyeti ve İslam" konferansı

AA / Zekeriya Güneş
11.12.2014 - 18:43Son Güncelleme :

- Erzincan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Alıcı: "İslam medeniyeti diğer medeniyetlerin kavşak noktasında bulunan uzlaştırıcı, aktarıcı, ıslah edici ve dönüştürücü bir yaklaşıma sahiptir"

AA / Zekeriya Güneş

SİİRT (AA) - Erzincan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Alıcı, "İslam medeniyeti diğer medeniyetlerin kavşak noktasında bulunan uzlaştırıcı, aktarıcı, ıslah edici ve dönüştürücü bir yaklaşıma sahiptir" dedi.

Siirt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nce Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi'nde düzenlenen "Doğu Batı Medeniyeti ve İslam" konulu konferansta konuşan Prof. Alıcı, İslam medeniyetinin, bütün medeniyetleri kucaklayan bir anlayışa sahip olduğunu söyledi.

Alıcı, dinler tarihinin bir yönüyle kültürel sistemler ve medeniyetler tarihi olduğunun altını çizerek, medeniyetlerin günlük hayatta karşılıklarının bulunduğunu dile getirdi.

Uluslararası toplumun öne çıkardığı medeniyetler ittifakı gibi oluşumların ayrıştırıcı veya birleştirici çabaları bulunduğunu vurgulayan Alıcı, "İslam medeniyeti diğer medeniyetlerin kavşak noktasında bulunan, uzlaştırıcı, aktarıcı, ıslah edici ve dönüştürücü bir yaklaşıma sahiptir. Bir milletin düşünce, davranış ve yeteneklerinde ortaya çıkan medeniyet kavramının yapı taşları olan varlık, mekan, zaman, insan, bilim, aynı zamanda medeniyetin yaklaşım tarzını sunuyor" dedi.

Prof. Alıcı, doğu medeniyetlerinin barış konusunda sakinliği, sükuneti ve iç devinimine karşılık, batı medeniyetinin "dünyaya barışı getireyim" derken insanları pasifize eden bir anlayışı savunduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

"En güzel model, asrı saadet dönemidir. İslam medeniyetinde kişinin barış içinde olması için iç huzur ve barışçıl bir bedene sahip olması yetmez. İslam'a göre barış hareketlidir. Barışı yapmak demek; tesis etmek, yaymak, hareketlendirmek ve barış yapıcı olmak gerekir. Müslüman kelimesinde, bireysel olarak sonsuza teslimiyet, sosyo kültürel açıdan ise barışa götürmek, karşıdakine güven ve barış insanı olduğunu göstermek yatar. Zira İslam medeniyetine göre barış bir özgürlük sorunudur."

Konferansa, Vali Mustafa Tutulmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Galip Bakır, İl Emniyet Müdürü Metin Özkan, Müftü Faruk Arvas, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemalettin Erdemci, Genel Sekreter Yrd. Doç. Dr. Adnan Memduhoğlu, çok sayıda akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Siirt haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Siirt haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Siirt'te "Doğu Batı Medeniyeti ve İslam" konferansı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

SİİRT NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  05:30
 • Guneş
  07:14
 • Öğle
  12:18
 • İkindi
  14:47
 • Akşam
  17:02
 • Yatsı
  18:34
Sayfa Başı