SİİRT HABERLERİ

Siirt’te Yaz-kış Vazgeçilmez Lezzet

IHA
29.10.2015 - 10:10Son Güncelleme :

SİİRT MUTFAĞININ VAZGEÇİLMEZ LEZZETLERİ ARASINDA BULUNAN BÜRYAN KEBABI YAZ KIŞ DEMEDEN TALEP GÖRÜYOR. SİİRT'TE BÜRYAN KEBABI İŞLETMENİ MURAT KAYAALP, 100 GRAM BÜRYANIN 10 TL'DEN SATILDIĞINI SÖYLEDİ

IHA

Siirt mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden büryan kebabı yaz-kış demeden tüketiliyor.
Siirt’teki lokantalarda gece hazırlanarak daha gün ağarmadan satışa sunulan büryan kebabına vatandaşlar yoğun talep gösteriyor. Yıllarca Siirt ve Bitlis arasında tartışmaya neden olan ve bu iki ilin de sahiplendiği büryan kebabı, Siirt’te geceleri özel kuyularda kuzu etinin pişirilmesiyle hazırlanıyor.
Siirt Atatürk Bulvarında büryan kebabı işleteni Murat Kayaalp, kebabın kemiklerinden sıyrılmış kuzu etinin, özel oluşturulmuş 3 metre derinliğindeki kuyularda gece 02.00 ile 03.00 arasında odun ateşinde pişirilerek hazırlandığını söyledi. Yaklaşık 2 saat pişirilmeye bırakılan büryan kebabının hemen her gün sabah ezanıyla birlikte servise hazır hale getirildiğini aktaran Kayaalp, bu saatlerde her gün yüzlerce müşterinin yaz-kış demeden büryan kebabını yemek için lokantaya geldiğini söyledi. Kayaalp, "Satışlar genellikle sabah erkenden yapılıyor. Ayrıca saat 09.00 sularında da ikinci bir parti büryan kebabını da müşterilerin servisine sunuyoruz, Yaz kış demeden büryan kebabına ilgi var, gelen bu talepten memnunuz" dedi.
Müşterinin talebine göre, 100 gram olan bir porsiyon büryan kebabı 10 TL’den satılıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Siirt haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Siirt ilinden Siirt’te Yaz-kış Vazgeçilmez Lezzet hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ekim 2015 tarihinde saat 10 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Siirt’te Yaz-kış Vazgeçilmez Lezzet haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı