SİİRT HABERLERİ

Siirt kesintisiz uçuşa kavuşacak

AA / Zekeriya Güneş,Mehmet Zahit Yıldız
16.01.2015 - 11:56Son Güncelleme :

- Siirt'te 420 hektar alanda coğrafi koşullara uygun, kesintisiz uçuş yapılabilecek yeni havalimanı yapılıyor - STSO Başkan Vekili Kuzu: "Mevcut havalimanının kuzeyinde bulunan tepeler uçakların iniş ve kalkışını engelliyordu. Yeni havalimanı ile Siirt'in ulaşım altyapısı tamamlanmış olacak. Bu da ilin ekonomisini kalkındıracak" - ESOB Başkanı Ayyıldız: "Kervanlar döneminde ticaretin merkezi olan Siirt, vasıta dönemine geçişle çıkmaz sokağa büründü. Havalimanı ve karayollarının tamamlanmasıyla ilimiz çıkmaz sokaktan kurtulacak"

AA / Zekeriya Güneş,Mehmet Zahit Yıldız

SİİRT (AA) - ZEKERİYA GÜNEŞ / MEHMET ZAHİT YILDIZ - Siirt'te coğrafi şartlar nedeniyle mevsim koşullarına göre uçuşun yapıldığı havalimanı yerine, 420 hektar alanda yeni bir havalimanı yapılıyor.

Siirt kent merkezine 30, Batman'a da 58 kilometre uzaklıkta yer alacak havalimanıyla Siirt ve çevresindeki illerin güvenli ve hızlı bir ulaşım yoluna kavuşması hedefleniyor.

İşletmeye 2017 yılında açılması planlanan havalimanının bölgenin turizm ve ekonomisine de katkı sunması bekleniyor.

- "Yeni bir havalimanının elzem olduğu kanaatine varıldı"

Siirt Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkan Vekili Nedim Kuzu, AA muhabirine, ilde 1998 yılında hizmete giren havalimanının kuzeyindeki tepelerin uçakların iniş ve kalkışını engellediğini savunarak, bu nedenle 4 yıldır yeni bir havalimanı yapılması için girişimlerde bulunduklarını söyledi.

Mevcut alanın konumunun rantabl olmaması nedeniyle ihtiyaca cevap vermediğini ifade eden Kuzu, şöyle dedi:

"Havalimanının kuzeyinde bulunan tepeler uçakların iniş ve kalkışını engelliyordu. Oda olarak bu konuda hazırladığımız bir çalışmayı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve tüm ilgililere ilettik. Gelen heyetlerce yapılan fizibilite çalışmalarında mevcut havaalanının ihtiyaca cevap vermediği, iniş ve kalkışlarda sorun yaşandığı tespiti ile rapor hazırlanarak bölgeye hitap edebilecek yeni bir havalimanının elzem olduğu kanaatine varıldı."

- "Siirt'in ulaşım altyapısı tamamlanmış olacak"

Kuzu, coğrafi koşulları uçuşa uygun Kurtalan ilçesinde yapılacak havalimanının Siirt başta olmak üzere bu bölgenin gelişmesine ve turizm potansiyelinin açığa çıkarılmasına önemli ölçüde katkıda bulunacağını dile getirdi.

"Yeni havalimanı ile Siirt'in ulaşım altyapısı tamamlanmış olacak. Bu ulaşım altyapısı da ilin ekonomisini kalkındıracak" diyen Kuzu, Siirt-Şırnak karayolunun da duble yol olması halinde ilin ulaşım sorununun kalmayacağını kaydetti.

- "Siirt'in gelişme endeksinde büyük artış bekliyoruz"

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Siirt Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Ömer Faruk Mergen de havalimanının yatırımcının bölgeye ulaşabilirliğini artıracağını, ilin cazibe merkezi olacağını düşündüklerini belirtti.

"Havalimanı sayesinde Siirt'in gelişme endeksinde büyük bir artış olmasını bekliyoruz. Planlanan konumu ve inşasıyla havalimanı bölgedeki hava trafiğine de olumlu katkı sunacak" ifadelerini kullanan Mergen, turist ve yatırımcının bölgeye ulaşmasının önünde hiçbir engelin kalmayacağını vurguladı.

- "Siirt çıkmaz sokaktan kurtulacak"

Siirt Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (ESOB) Başkanı Rıfat Ayyıldız ise Siirt'in en büyük sıkıntısının ulaşım olduğunu savunarak, yeni havalimanı ile bu sorunun büyük ölçüde aşılacağını ifade etti.

Artık kenti turistlerin günü birlik de ziyaret edebileceğine işaret eden Ayyıldız, "Kervanlar döneminde ticaretin merkezi olan Siirt, vasıta dönemine geçişle çıkmaz sokağa büründü. Havalimanı ve karayollarının tamamlanmasıyla ilimiz çıkmaz sokaktan kurtulacak. İldeki esnaf, il dışındaki pazara daha rahatlıkla açılabilir" şeklinde konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Siirt haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Siirt ilinden Siirt kesintisiz uçuşa kavuşacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Ocak 2015 tarihinde saat 11 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Siirt kesintisiz uçuşa kavuşacak haberi güncellenecektir.

SİİRT NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:31
 • Guneş
  07:15
 • Öğle
  12:19
 • İkindi
  14:47
 • Akşam
  17:02
 • Yatsı
  18:34
Sayfa Başı