Ege Haberleri

EGE

  Şiirli tweet'i kafa karıştırdı

  Hürriyet Haber
  14.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme: 13.06.2013 - 18:23

  AK Parti İzmir Milletvekili, Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay, Gezi Park tweet’lerine devam ediyor.

  Günay, önceki akşam, tarihten de örnekler vererek, yapılması planlanan Topçu Kışlası’na ‘uğursuz’ göndermesi yaptı. Paylaştığı Orhan Veli şiiri “Gidiyor mu?” tartışmalarına neden olurken, Ertuğrul Günay bunlara yine tweet’le yanıt verdi. Günay’ın önceki akşam attığı tweet’ler şöyle:
   Ağaçlar kesilmesin/betonlaşma olmasın” diye çıkılan yolda biri polis-kaç genç öldü, sakat kaldı. Aklımızı koru Allah’ım! Bu neyin kavgası?
   İstanbul’da tarihe sahip çıkılacaksa Topçu Kışlası yerine, İbrahim Paşa Sarayı’nın Adliye yapılırken yıkılan kısımları yeniden yapılmalıdır.
   Topçu Kışlası yapıldıktan sonra 3. Selim, bu kışladan yayılan bir isyanla da Sultan Hamit tahttan indi. Bu kışlaya ‘uğursuz’ dense yeridir.
   Bu uğursuz kışla yerine İbrahim Paşa Sarayı tamamlanırsa, İstanbul-Sultanahmet dünyanın en büyük Türk İslam Eserleri Müzesi’ne kavuşmuş olur.
   Tarihe sahip çıkacaksak, Taksim’de yeşili yoketmek yerine Kanuni döneminin bu muhteşem sarayını ve İslam Eserleri Müzemizi ayağa kaldıralım.
   İslam Eserleri Müzesi’nin genişletilmesi görev dönemimde (Topkapı Sarayı’nın işgallerden kurtarılması gibi) önemle takip ettiğim konulardan biridir.
   Faydalı not: İbrahim Paşa Sarayı’nın yıkımdan arta kalan kısımları halen Sultanahmet’te Türk İslam Eserleri Müzesi’dir, ancak eserlere yetmiyor.
   Referandumdan açılmışken, Kazlıçeşme’de (önünde miting yapacağımız)silüeti bozan/sn Bşb’ı üzen dikmelerin yıkılmasını da halk oyuna sunalım!
   Gezi Parkı projesini durduran mahkeme kararını görmezden geleceksek Kazlıçeşme’de belediye izinlerine dayalı dikmelerin yıkımını da halka soralım!
   Son söz sevgili Orhan Veli’nin:
  Güzel ağacım/Sen yokolduğun zaman/Biz de inşallah/Başka mahalleye taşınmış oluruz/Sabah ola, hayr’ola.
  Ertuğrul Günay, twitter aracılığıyla mesaj göndermeye dün sabah saatlerinden itibaren de devam etti:
   Not: Orhan Veli’nin güzelim şiirine fal açanlar, hep yaptığım gibi sevdiğim bir şiiri paylaştım sadece. Başka anlam arayıp yorulmayın.
   Her görüşten İstanbullu’nun ayakta alkışlayacağı böyle işler dururken Taksim’de çok değerli bir parka ‘illa bina’ diye tutturmak nedir?
   Dostlar! İlk günden bu yana ‘derin devlet alışkanlıklarına’ teslim olmak yerine bize yakışacağına inandığım devlet aklına seslendim, duyulsaydı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı