İZMİR HABERLERİ GÜZELBAHÇE HABERLERİ

Şiirli panel

DHA
04.12.2017 - 11:46Son Güncelleme :
DHA

CUMHURİYET Kadınları Derneği Güzelbahçe Şubesi üyesi kadınlar, 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı tanınmasının yıldönümü nedeniyle 'Kadın ve Siyaset' konulu panel düzenledi. Panelde, kadına bakış açısı ve kadın hakları şiirle de dile getirildi.

Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen panel öncesi açılış konuşması yapan Cumhuriyet Kadınları Derneği Güzelbahçe Şubesi Başkan Yardımcısı Güler Bilgen, "Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyetini çağdaş ülkeler seviyesine çıkarma çabalarının bugün meyvelerini yiyoruz. Cumhuriyetimizin değerini iyi anlamalıyız, onu her şartta korumalıyız. Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkmalıyız" dedi.

Panelde konuşan geçmiş dönem milletvekili Göksel Kalaycıoğlu, siyasal yaşam dahil, toplumun her alanında kadın ve erkeğin dengeli katılımının demokrasinin vazgeçilmezi olduğunu söyledi. Kalaycıoğlu, "Türk kadını mücadeleci, yoktan var edişi, üretken, yaratıcı özelliğiyle siyasette daha fazla yer almalıdır" diye konuştu.

KADINLAR YEREL YÖNETİMLERE TALİP OLSUNLAR

Güzelbahçe Belediye Meclis üyesi Avukat Zeynep Ferda Demirbaş da, yerel yönetimlerde kadınların daha fazla yer alması gerektiğini belirterek, "Yerel yönetimler siyasete katılımın ilk ayağıdır. Ülkede siyasal kültürün oluşması bakımından önemlidir. Erkeklere göre halkın ihtiyaçlarını daha iyi anlamaktadırlar. Yerel yönetimlerde kadınların daha fazla yer alması için cinsiyete dayalı eşitsizliğin kaldırılmasını bekliyoruz. Bütün partilerde yüzde 30 kota uygulanırsa kadınların yerel siyasete aktif katılımı sağlanabilir" dedi.

"HER KADIN CİNSİYET KOTASINI SAVUNMALI"

Panelde, kadınların siyasette yeteri kadar var olamama nedenlerini anlatan Kadın Partisi İzmir İl Başkanı Emel Denizaslanı, "Siyasette var olmak için her kadın cinsiyet kotasını savunmak zorundadır" dedi. "Kadın kadının kurdudur" söylemine katılmadığını da ifade eden Denizaslanı, "Öyle bir sistem kurulmuş ki, parti içinde kadınlar birbirlerine düşürülüyor. Kadınlar dayanışma yapamıyor, var oldukları partileri güçlendiriyor. Birlik olmanın yolunu bulmalıyız" diye konuştu.

KADINLARIN YÖNETTİĞİ ÜLKELER

Panelin yöneticiliğini yapan Türkiye Meclis Üyeleri Birliği Genel Başkan Yardımcısı Hatice Güleç de, konuşmacılara söz vermeden önce dünya ülkelerini yöneten 19 güçlü kadından örnekler verdi. Güleç, "Kadınların yer almadığı, kadının görünmez engellerle kısıtlandığı bir ortamda toplumun güçlenmesinden, demokratikleşmesinden, özgürlüklerden, eşitlik ve adaletten söz edilemez" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

--- KUTU ---

Emel Denizaslanı'nın 'Benlik destanım' adlı şiirinin okuduğu bölümü şöyle.

Benlik Destanım  

Falanca beyin kızıydım önce

Sonra filanca beyin karısı

Daha sonra da

Filancaların annesi oldum

Tüm beni tanıyanların

Tarif edenlerin dilinde

Ben vardım ama

Var gibi yok gibi bir yerde,

Kadın, mutfakta aşçı, evde hizmetçi olmalı dendi:  Ben vardım, biliyorum, ama nerde

Var ile yok arası bir yerde

Hep düşündüm

Bu düzeni kim kurdu?

Kim biçti bu rolleri bize?

Erkeğe bunlar, kadına bunlar diye.

Ya tersine kurulsaydı düzen?

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Güzelbahçe haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Güzelbahçe haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Şiirli panel haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:30
 • Guneş
  08:15
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:32

İZMİR NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Ayşe Çiğdem Eczanesi

  Güzelbahçe
Sayfa Başı