Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Şiir Dünyası

  Hürriyet Haber
  09.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 09.09.2000 - 00:01

  Bir portre : Hatice KUZGUN

  Şiir, öykü, resim üçgeninde

  HATİCE Kuzgun, Ataol Behramoğlu'nun ‘‘Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var’’ şiirinin hayranı. Bu şiiri yaşam ilkesi edinmiş. Çünkü, Kuzgun'da bir insanı sevmekle başlar her şey, diyor.

  Soğuk bir ocak sabahı Eğirdir'de dünyaya merhaba diyen Hatice Kuzgun, ilk ve orta öğrenimini bu şirin ilçede tamamladıktan sonra Isparta Kız Öğretmen Lisesi'ne başlar.

  HER DALDA VAR

  Eğitim daha bitmemiştir O'nun için. Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden ön lisans, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü'nden de lisans diplomasınu alır.

  Öğretmenliğin yanında öyküler ve şiirler de vardır Kuzgun'un yaşamında... Ve bir de resim...

  İlk öykü kitabı Güllük'te Akşam'ı yayınlar 90'lı yıllarda. Bunlar şiirsel bir anlatımla kaleme alınmış gözlemci, duygulu, insancıl öykülerdir.

  Resim çalışmalarını sürdürür. Üç kişisel sergi açar ve karma sergilere katılır.

  RENKLİ YAŞAM

  Bir şiirinde, ‘‘Çılgınlıklar kadehlerde gizli/Kilitsiz/Boşaldıkça; sersem, sessiz, kimliksiz/İğde dalı, salkım söğüte sevdalı/Akşam yeli estikçe/Selam veriyor suya’’ diyen Kuzgun, bugünlerde ilk şiir dosyasının kitaplaşmasını bekliyor.

  Hatice Kuzgun'un Antalya'daki yaşamı resim, öykü ve şiir üçgeninde; bir de kimi akşamları dostlarıyla birlikte Hasan Ağa'da sürüp gidiyor.

  Kuzgun'dan bir şiir

  Yeşili Üşümüş Çam

  Serçeyle yeşili ayıramayan

  Dikeni düşmüş,

  yeşili üşümüş

  Akşamı gölgesiz

  Sevgiyi geç öğrenmiş

  canım ben

  Bir gün konuk gelirsen bana

  İp merdiven atar aya

  Çiçek toplarım sana

  Dargın buluta uğrar

  Derdimi döker, içimi çeker

  Gülerek yine de

  Gözlerimi silerim yaprağımla

  Yanımda telli duvaklı akasya

  Bir de şu kıskanç

  kozalak olmasa

  Tutsam eteğini

  Sevgi yeşile dünya

  Gelinim olur musun sen?

  ANSAN'IN

  EYLÜL

  ETKİNLİKLERİ

  3 11 Eylül- 1 Ekim

  Resim sergisi

  Mehmet Göncü

  Yer: ANSAN Sanat Galerisi

  3 12 Eylül Salı

  Dolunay'da Şiir Gecesi

  Yer: Akdeniz Aile Plajı

  Saat: 21.00

  3 23 Eylül Cumartesi

  Güz Şiirleri

  Antalyalı Şairler

  Yer: ANSAN

  Saat: 18.00

  3 24 Eylül Pazar

  ANSAN Dayanışma Gecesi

  Özgürlük, Sevgi, Barış, Şiir ve Müzik Yemeği

  Yer: Hasan Baro Restaurant

  Saat: 19.30- 24.00

  BAHÇE DERGİSİ

  Son yaz sayısı

  Ölüm temasında

  Antalya'da yayınlanan ve Türkiye genelinde dağıtılan Kültür ve Edebiyat Dergisi BAHÇE son yaz sayısını ‘‘Ölüm’’e ayırdı.

  Dergide ölüm üzerine yazılmış düz yazı ve şiirler var. Bahçe'nin Sahibi ve Yazıişleri Müdürü Mehmet Tosun, okura seslendiği sunuş yazısında neden bu konuyu işlediklerini söyle anlatılyor:

  ‘‘Ölüm olgusu dirimle birlikte sonsuza dek güncelliğini koruyacak. Bu sorunsal, genellikle nasıl yaşanacağını bilemeden öldüğü söylenen insanoğlunun evrensel gerçekliği Ama Shaw'un dediği gibi doğal ve sonsuz olan yaşamdır; doğal ölüm diye tanımlanabilecek bir şeyin var olduğu kanıtlanamamıştır çünkü hala... Ve iki büyük korkunun Tanrı ve Ölüm korkusunun insanları mutsuz kıldığını söyleyen Epikuros hala savaşımını yaşama sanatından yana sürdürüyor: Ölüm gelecek diye acı çekmek en büyük aptallıktır. Ölüm varken biz yokuz, biz varken dre ölüm yok; onunla hiçbir zaman buluşamayacağız ki...’’

  FAKSIMIZA DÜŞENLER

  Beni Kendinde Ara

  Beni bir çağlayanda değil/Beni bir derede ırmakta ara/Beni görkemli ağaçlarda değil/Yerdeki küçük otlarda ara/Beni yeni açmış gizemli bir gülde değil/Ona güzellik veren kokusunda ara/Beni yukarılarda gökyüzünde değil/Her gün bastığın toprakta ara/Beni güneşte ay da değil/En küçük yıldızlarda ara/Beni hırçın dalgalarda değil/Saf, beyaz köpüklerde ara/Beni soğuklarda ayaz gecelerde değil/Sabahın bir çiğ tanesinde ara/Beni azgın sellerde değil/Bir yağmur damlasında ara/Beni karanlık gecelerde değil/Mehtapta yakamozların arasında ara/Beni uçsuz bucaksız çöllerde değil/Bir yudum su gibi seraplarda ara/Beni gülen gözlerde değil/Hüzünlü göz yaşlarındaki yüzlerde ara/Beni söylenmiş bilinen şeylerde değil/Söylenmeyenlerin içinde ara/Beni kinde, nefrette, kıskançlıkta değil/Sevgide, saygıda güzel olan her şeyde ara/Beni ihanetlerde, yanlışlarda, yalanlarda değil/Doğrularda, iyilerde ve gerçeklerde ara/Beni yanında değil/Rüyalarda, hayallerde anılarda ara/Ve...Beni bende değil

  Kendinde ara.'' <ı>Gönül ÜNAL

  Kim Uğursuz

  Dördüncü Mehmet av meraklısı

  Bir av günü her attığı karavana

  Av dönüşü dalkavukları: ‘‘Sultanım, ava çıkarken Bir bektaşi geçti uzağımızdan O'dur avımıza uğursuzluk getiren.’’ Avcı Mehmet buyurmuş:

  ‘‘Tez getirile o derviş huzuruma!’’

  Erenler yaka paça getirilmiş huzura. Ve Mehmet Gürlemiş:

  ‘‘Uğursuzluk getirdin avıma

  Gün boyu iki keklik bile düşmedi torbama Tez başın vurula!’’

  Erenler, ‘‘başım sizindir Sultanım’’ demiş. ‘‘Yalnız bir çift sözüm var izin verirseniz

  Siz bana restgeldiniz iki keklikten oldunuz Ben size rastgeldim bi kelleden Söyleyin şimdi kim uğursuz?’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı