Dünya Haberleri

DÜNYA

  Şiilerden Kürt açılımına destek

  Hürriyet Haber
  18.11.2009 - 16:14 | Son Güncelleme: 18.11.2009 - 16:45

  İSTANBUL - Iraklı Şiilerin en güçlü liderlerinden El Hekim'den Türkiye'deki Kürt açılımına destek geldi.

  İstanbul'da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşen El Hekim önce Türkiye'de mecvut demokratik sistemi övdü, ardından da, "Bugünlerde Türkiye'de gündemde olan demokratik açılımı çok yakından takip ediyoruz" dedi.

  El Hekim'in bu sözleri önemli çünkü Kürt açılımı çerçevesinde son dönemde Türkiye ile Kuzey Irak'taki Kürtler arasında gelişen ilişkiler Irak'taki Şiilerde, Ocak'ta yapılacak seçimler öncesinde, burukluk yaratmıştı.

  Zeynep Gürcanlı YAZIYOR

  Şimdi Kürt açlımının önemli bir parçasını oluşturan Irak'ta Kürtlerden sonra Şiiler de sürece destek vermiş oldu. Bu durum özellikle Kuzey Irak'taki PKK varlığının tasfiyesinde önemli bir unsur olacaktır. 

  El Hekim Davutoğlu ile basın toplantısında terör konusuna da değinerek, "Her iki ülke de terörle mücadele ediyor, teröristler her iki ülke halklarına zarar veriyor" dedi. Türkiye Arap ve islam dosyalarına ilgisini sürdürsün, ancak İslam dosyalaryla ilgilenirken, Batıyı da ihmal etmesin. Batı ile ilişkilerini de geliştirsin.

  El Hekim görüşmede ayrıca su mesajları vardı:

   Türkiye Irak'taki tüm gruplarla iyi ilişkilerini sürdürsün. Hepsine eşit mesafade dursun.Irak'taki ekonomik sürece Türk desteği sürsün. Irak'taki su sorununa ve kuraklıkla mücadeleye Türkiye de destek versin (El Hekim burada diplomatik bir üslupla Fırat ve Dicle sularının Bağdat yönetimi tarafından 10 yılardır devam eden paylaşım isteğini dile getirmiş oldu.)
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı